Post

Jak wybrać mikrofon do wideokonferencji?

Mimo że coraz więcej rozmów między przedsiębiorstwami prowadzona jest za pomocą wideokonferencji, wiele firm lekceważy stan techniczny swoich urządzeń i łącząc się z klientem, możemy zrobić złe wrażenie jakością obrazu czy dźwięku. Jeśli przygotowujemy ważną konferencję, dobrze jest zainwestować nieco w sprzęt. Nie oszukujmy się, ale klient, który będzie niezadowolony z prezentacji oferty – nie powierzy nam realizacji planowanego zadania. Skoro nie potrafimy zadbać o coś takiego prostego, jak jakość wirtualnego spotkania z klientem, jak poradzimy sobie z realizacją zamierzonego zlecenia?

O ile w kwestii obrazu polskie firmy są zwykle dostatecznie dobrze przygotowane – wykorzystując odpowiedniej jakości laptopy czy telefony konferencyjne, tak kwestii dźwięku starają się nie dostrzegać. Wynikać to może z tego powodu, że o ile widzimy siebie na miniaturce, to zwykle bez testów nie jesteśmy w stanie siebie usłyszeć. Jak wybrać dobry mikrofon do wideokonferencji? Na co zwrócić uwagę podczas doboru sprzętu? Czy warto inwestować w drogie, renomowane urządzenia do obsługi wewnętrznej?

Na oddzielny mikrofon warto się zdecydować choćby dlatego, że w mobilne kamery są tak kompaktowych rozmiarów, że nie starcza w nich miejsca na dobry mikrofon. Nawet jeśli dźwięk jest czysty, nie jest on dobrze wyizolowany akustycznie, przez co prowadząc prezentacje, szkolenie czy webinar, będziemy słyszani nie tylko my, ale także wszystkie dźwięki w naszym otoczeniu. To szczególnie kłopotliwe, gdy pracujemy w open space, albo gdy przebywamy na home office i nie jesteśmy sami w domu. Dobrej jakości mikrofon możemy kupić już za nieco ponad 100-150 złotych – dzięki nasza prezentacja będzie przyjemna nie tylko na polu wizualnym, ale i dźwiękowym.

Jeśli przygotowujemy się do spotkania, na którym przekazywane będą informacje tylko do naszych uszu, będą zadawane pytanie lub będą prowadzone dłuższe rozmowy, dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w domowy zestaw headset, czyli słuchawki z mikrofonem. W tym przypadku powinniśmy decydować się na model z wbudowaną redukcją szumów i wygodną regulacją i sterowaniem mikrofonem. Wskazana jest także lekka konstrukcja, abyśmy mogli komfortowo użytkować słuchawki przez dłuższy czas. Zestaw słuchawkowy z mikrofonem jest dobrym pomysłem, jeśli pracujemy w pomieszczeniu, gdzie może panować lekki hałas – zwiększy to dynamizm rozmowy i mniej bodźców będzie nas rozpraszało.

To, na jaki rodzaj mikrofonu się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualny potrzeb. Musimy zdecydować czy zależy nam na czystym dźwięku, dobrym wyciszeniu i odpowiedniej prezencji fizycznej (np. podczas szkoleń i webinarów) czy na praktyczności urządzenia, gdy prowadzimy rozmowę (konferencję z klientem czy zebranie tematyczne zespołu). Jeśli zależy nam na mikrofonie do komunikacji wewnątrz firmy – nie ma co przepłacać i inwestować wielkich pieniędzy w drogie, profesjonalne urządzenia. Je pozostawmy tym, którzy na wideo-prezentacjach zarabiają – trenerom, wykładowcom i szkoleniowcom.