Post

Jak wybrać kamerę do wideokonferencji?

Wideokonferencje z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Postępująca globalizacja i stale rozwijające się kontakty międzynarodowo sprawiają, że nawet niewielkie firmy mogą obsługiwać klientów z całego świata. Nie możemy jednak oczekiwać, że klient będzie do nas każdorazowo przyjeżdżał, gdy czas to pieniądz i jeśli sprawa nie jest niezwykle ważna, nie ma sensu go tracić na podróż.

Większość laptopów posiada frontową kamerę, jednak zwykle w budżetowych produktach, nie spełnia ona w pełni naszych oczekiwań. To właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się na zakup osobnej kamery do wideokonferencji. Również, jeśli pracujemy na komputerze stacjonarnym czy wykorzystujemy telewizor do rozmowy – takie rozwiązanie może okazać się niezbędne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej kamery mobilnej? Które parametry mają szczególne znaczenie przy konferencjach biznesowych i edukacyjnych?

Przede wszystkim rozdzielczość. Większość kamer na rynku oferuje ją na poziomie co najmniej HD, jednak jeśli zamierzamy prowadzić rozmowy, gdzie będziemy widoczni na większych ekranach lub telewizorach - najlepiej wybrać opcję FullHD. Różnica w cenie jest zwykle niewielka, a dobra jakość obrazu sprawi, że na pewno wypadniemy bardziej profesjonalnie. Na rynku dostępne są także kamery o rozdzielczości 4K, ale to na chwilę obecną jest zwykle zbędną fanaberią. Kamery te są sporo droższe, a jeśli zamierzamy wykorzystywać ją tylko do wideokonferencji, będzie to zmarnowana inwestycja. Kolejnym ważnym aspektem jest częstotliwość odświeżania obrazu. Chcąc uniknąć efektu klatkowania, wierzmy te kamery, które oferują częstotliwość na poziomie co najmniej 60 klatek na sekundę. Przy zakupie zwróćmy także uwagę na jakość zintegrowanego z kamerą mikrofonu - chcemy przecież być nie tylko doskonale widoczni, ale i słyszalni. Jeśli nasza praca polega na prowadzeniu szkoleń lub długich, profesjonalnych konferencji, mimo wszystko warto dokupić dobry mikrofon, gdyż ten z kamerki może nie wystarczać.

Ostatnim naprawdę istotnym elementem, jest złącze komunikujące kamerę z laptopem lub telewizorem. Choć coraz więcej urządzeń oferuje łączność Bluetooth, warto zwrócić uwagę na modele, które oprócz tego pozwalają na połączenie urządzenia za pomocą USB. Dlaczego właśnie USB? Jest to złącze najpopularniejsze i nawet budżetowe urządzenia zwykle ten port posiadają. Jeśli pracujemy zdalnie i wideokonferencje w naszym zawodzie odgrywają ważną rolę, warto pomyśleć o zakupie kamery, nawet jeśli wbudowany w laptopie obiektyw spełnia nasze oczekiwania. Dlaczego? Nie tylko możemy podnieść jakość naszych dotychczasowych rozmów, ale także zmniejszamy ryzyko wystąpienia sytuacji, w której podczas ważnej konferencji fabrycznie wbudowana kamera przestanie działać, a my nie będziemy mieli żadnej alternatywy. Być może warto pozostawić tę fabryczną kamerę awaryjnie lub tylko do użytku domowego.