Post

Jak zadbać o wysoką jakość dźwięku i obrazu w trakcie wideokonferencji?

Wideokonferencje i praca zdalna to nieodłączone połączenie. Nie ważne czy mówimy o wewnątrz zespołowym spotkaniu, czy o spotkaniu z klientem biznesowym. Dobrze jest odpowiednio przygotować nasze mobilne stanowisko pracy na taką okoliczność. Co zrobić, abyśmy mogli cieszyć się wysoką jakością dźwięku i obrazu w trakcie trwania wideokonferencji?

Przede wszystkim, ważne jest nasze połączenie sieciowe. Internet mobilny bywa zawodny zwłaszcza na wsiach i w małych miejscowościach, gdyż mimo stałego rozwoju sieci, nadal w Polsce są miejsca, w których nie dociera zasięg 4G LTE. W takim przypadku dobrze jest zainwestować w połączenie kablowe lub światłowodowe. Pomijając fakt, że internet mobilny jest zwykle obciążony licznymi ograniczeniami przesyłu danych, to nawet jego pełna prędkość nie równa się z tą, którą oferuje operatorzy internetu stacjonarnego. Jeśli pracujemy z domu, inwestycja w przyłączenie do dobrej sieci internetowej zwróci się nam także w wolnym czasie – nie będziemy musieli się martwić o przeciążenie sieci oglądaniem filmów czy słuchaniem muzyki, a pliki z prezentacjami będziemy mogli pobrać w kilka sekund.

Kolejny aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest nasz sprzęt. Jeśli wiemy, że w trakcie wykonywania pracy będziemy często łączyć się z zespołem lub klientami, dobrze jest zainwestować w profesjonalną kamerę do laptopa. Nie jest to duża inwestycja, gdyż dobrą kamerę operującą rozdzielczością Full HD możemy kupić już za nieco ponad 150 złotych. Wysoka jakość obrazu nie tylko doda naszej prezentacji lub wystąpieniu profesjonalizmu, ale także będzie przyjemniejsza w odbiorze dla naszego słuchacza. Podobnie sytuacja ma się w przypadku sfery audio. Na rynku dostępne jest wiele mikrofonów, które są wykorzystywane do produkcji webinarów – eliminują one szumy z otoczenia, a odpowiednio ustawione będą niewidoczne dla naszego odbiorcy. Jeśli zależy nam na dynamicznej rozmowie, możemy także zainwestować w zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Tego typu rozwiązania są szczególnie polecane dla Centrów Obsługi Klienta czy CallCenter.

Ostatnim elementem zapewniającym nam wysoką jakość rozmowy podczas telekonferencji jest platforma. Decydując się na prowadzenie rozmowy online, wybierajmy te najbardziej znane i sprawdzone jak Skype, Microsoft Teams czy Zoom. Pozwoli nam to uniknąć problemów technicznych ze strony komunikatora. Jeśli pracujemy na pakiecie Office, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie Teams, ze względu na świetną kompatybilność całego ekosystemu. Wszystkie wspomniane elementy pozwolą nam na przygotowanie technicznie profesjonalnej prezentacji. Jeśli technikę połączymy z dobrym, merytorycznym przygotowaniem, możemy być pewni, że wypadniemy podczas rozmowy bardzo dobrze. Wspomniane rozwiązania nie są drogie, a mogą znacznie poprawić jakość pracy zdalnej dla całego zespołu.