Oświetlenie pomieszczeń zmierza dziś coraz bardziej w stronę funkcjonalności i dostosowania do potrzeb konkretnego wnętrza, a nawet określonej strefy we wnętrzu. Istnieje więc szereg niezwykle praktycznych rozwiązań, które umożliwiają korzystanie ze źródeł światła w sposób wygodny i praktyczny.
W trosce o wygodę i funkcjonalność
Niezwykle komfortowym rozwiązaniem są włączniki dotykowe, których zadaniem jest załączanie i wyłączanie światła jedynie za pomocą dotknięcia. Nie musimy już nic naciskać, wystarczy delikatne muśnięcie włącznika opuszkami palców. Włączniki są wyposażone w czujniki o różnej długości przewodu, które z kolei łączą się z przewodami opraw oświetleniowych. Puszki do opraw umożliwiają zainstalowanie oświetlenia w ścianach oraz sufitach. Bez problemu kupimy zestawy naprawcze do opraw stropowych, dzięki którym naprawimy oprawy halogenowe. W sklepach z oświetleniem dostępne są również zawiesia, czyli bardzo proste oprawy do żarówek. Oczywiście ich podstawowym przeznaczeniem jest zamontowanie tymczasowego źródła światła, np. na budowach. Jednak coraz więcej osób wykorzystuje je w loftach i mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym. Pasują do nich idealnie. Szeroki wybór transformatorów pozwala na bezproblemowe zasilanie oświetlenia ledowego takiego, jak taśmy, listy i oprawy ledowe. Z kolei zasilacze toroidalne bez obudowy można wykorzystać do zasilania żarówek halogenowych.
Czujniki ruchu
Włączanie i wyłączanie światła może być w chwili obecnej regulowane przy pomocy czujników ruchu. Potrafią one zarejestrować każdą zmianę promieniowania podczerwonego, czyli cieplnego, które jest emitowane przez każdy żywy obiekt. W efekcie „wyczuwają” obecność w pomieszczeniu. Pojawienie się nowego „obiektu” we wnętrzu powoduje włączenie źródła światła. Wykorzystanie czujników ruchu do automatycznego załączania oświetlenia sprawia, że korzystanie z oświetlenia jest nie tylko wygodniejsze, ale i tańsze w eksploatacji. To rozwiązania idealne do miejsc, w których nie przebywamy na stałe, a jedynie przechodzimy przez nie. Czujniki ruchu sprawdzają się więc na korytarzach, schodach, w przedpokojach.
Regulacja oświetlenia
Na rynku dostępne są również urządzenia pozwalające na regulacje natężenia światła tzw. ściemniacze. Bez względu na oprawę, kontakt z regulacją natężenia, pozwala na uzyskanie oświetlenia od pełnej jasności do jedynie delikatnej poświaty. Ściemniacze mogą być sterowane na różne sposoby. Istnieje możliwość regulacji ręcznej poprzez obrót gałki sterującej lub przesunięcie suwaka, regulacji dotykowej przez odpowiednio długie dotknięcie i przytrzymanie szklanej płytki lub sterowania zdalnego np. za pomocą pilota od dowolnego sprzętu RTV. Wynalazkiem ostatnich czasów są ściemniacze, których działaniem steruje się za pomocą specjalnego pilota, emitującego fale radiowe.
Dodaj komentarz