Aranżacja kuchni, krok po kroku.

Aranżacja kuchni, krok po kroku.

Decydując się na samodzielną aranżację kuchni stajemy przed nie lada wyzwaniem, wymagającym od nas sporo zaangażowania, cierpliwości oraz przemyślenia kilku zasadniczych kwestii. Do dosyć długa droga, ale z pewnością warto podjąć wysiłek, aby móc cieszyć się kuchnią swoich marzeń.

Krok Pierwszy – wybór stylu

Wybór stylistyki pomieszczenia to niezwykle ważna sprawa, od której powinniśmy rozpocząć urządzanie kuchni. Oczywiście jej styl powinien zależeć od naszego gustu i upodobań.  Do wyboru mamy wiele stylów od nowoczesnego, minimalistycznego, industrialnego, przez klasyczny, skandynawski, prowansalski, glamour, po rustykalny czy vintage. Czasami strzałem w dziesiątkę okazuje się mieszanie ze sobą różnych stylów, ale taki zabieg wymaga dużo wyczucia. Styl kuchni będzie z pewnością zależał również od tego, jakie będzie przeznaczenie danej kuchni. Może nam ona przecież służyć jedynie do przygotowywania i wydawania posiłków, a może również stać się prawdziwym sercem domu, miejscem spotkań przy stole i długich biesiad.

Krok Drugi – pomiary i przygotowanie wstępnego projektu

Bez dokładnie przeprowadzonych pomiarów aranżacja kuchni jest w zasadzie niemożliwa. Musimy wiedzieć jaką przestrzenią dysponujemy, ile miejsca możemy przeznaczyć na poszczególne strefy kuchni, gdzie zlokalizowana jest instalacja elektryczna, gazowa i wodociągowa. Ważne są nie tylko wysokość i szerokość samych ścian, ale również umiejscowienie okien i parapetów, drzwi oraz grzejników. Wyposażeni w taką wiedzę możemy stworzyć wstępny projekt kuchni. Powinniśmy określić między innymi ilość i rodzaj szafek kuchennych, rodzaj i wymiary niezbędnych sprzętów AGD, powierzchnię blatów roboczych. Ważne jest również, aby po rozstawieniu sprzętów i wyposażenia pozostało wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się po kuchni.

Krok trzeci – właściwe oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie kuchni jest nie tylko ważnym elementem wystroju wnętrza. W kuchni światło jest istotne również ze względów funkcjonalnych. Dobrym pomysłem jest kilka źródeł światła. Znacznie zwiększy to komfort pracy. Centralna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało. Dla funkcjonalności kuchni bardzo ważne są lampy podszafkowe lub tzw. listwy świetlne. Ich zadaniem jest doświetlenie blatu roboczego oraz zlewozmywaka. Oczka świetle lub halogeny pozwolą z kolei doświetlić wnętrza szafek. Jeżeli w kuchni znajdował się będzie również stół doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy również bezpośrednio nad nim.

Krok czwarty – wybór mebli

W zależności od wybranej stylistyki pomieszczenia, dokonujemy zakupu odpowiednich mebli. Pamiętajmy jednak o tym, że nie tylko ich wygląd jest ważny. Meble kuchenne powinny charakteryzować się przede wszystkim dużą funkcjonalnością. Meble powinny być wybierane razem ze sprzętem AGD. Mamy do dyspozycji szeroki wybór gotowych mebli, ale zamówienie mebli na wymiar pozwoli nam dopasować je idealnie do danego pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązanie umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej oraz zastosowania wszelkich rozwiązań, które nam odpowiadają. Dopełnieniem aranżacji kuchni będą różnego rodzaju dodatki nadające jej indywidualnego charakteru.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *