Każdy człowiek woli, by w jego domu było ciepło i jeżeli okazuje się, że dogrzewamy przy okazji klatkę schodową i pół miasta na własną kieszeń to zaczyna się robić słabo. Nic dziwnego, gdyż koszty ogrzewania współcześnie nie są niskie i nie ma tak dużego znaczenia czy opalamy drewnem, gazem czy zasilamy elektryczną energią. W celu uniknięcia niepotrzebnie wysokich kosztów i problemów warto zasięgnąć pomocy u profesjonalistów, jak firma Termocent.
Kiedy mamy sygnał do badań?
Zastanów się teraz przez chwilę w skupieniu, czy w Twoim lokalu jest nieustannie chłodno mimo podkręconego na maksa ogrzewania? Czy koszty za ogrzewanie wydają się dziwnie wysokie? Może odczuwasz różnicę temperatur w mieszkaniu, chociaż wszystkie grzejniki są ustawione na taką samą temperaturę? Czy na ścianach pojawiają się oznaki wilgoci lub pleśni? Każda z wymienionych spraw może być przyczyną problemów z nieszczelnością budynku. Warto to sprawdzić, by nie narażać się niepotrzebnie na dodatkowe koszty. Także, gdy dopiero chcesz zakupić mieszkanie czy dom (lokal użytkowy) i mieć pewność, że nie spotkają Cię przykre niespodzianki później to warto na wszelki wypadek przed zakupem dokonać sprawdzenia szczelności. W końcu nie kupuje się kota w worku.
Szczelność budynku, a prawo polskie
Polskie prawo budowalnej reguluje kwestie położenia budynków i warunków technicznych, które muszą być spełnione dla możliwości oddania budynku do użytku. W innym wypadku budynek musi zostać poprawiony. Określa to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Wytyczne jasno wyznaczają parametry, według których dopuszczalna krotność wymian powietrza w próbie n50 nie powinna przekroczyć 1,5/h dla nowo wzniesionych budynków, w których występuje wentylacja mechaniczna. Z kolei dla budynków z wentylacją grawitacyjną ta sama próba powinna osiągać maksymalną wartość mniejszą, niż 3,0/h. W przypadku niezgodności po sprawdzeniu badaniami, można wystąpić do firmy budowlanej lub dewelopera (w zależności od obiektu i sytuacji) o wykonanie poprawy w ramach umowy gwarancyjnej. Jednak, gdy zlecający badania nie może wystąpić z żądaniem do firmy wykonawczej to otrzymuje on od firmy Termocent po wykonaniu badań szczelności wszelkie niezbędne dane dla wprowadzenia niezbędnych napraw, dzięki którym zmniejszony zostanie koszt ogrzewania lub rozwiązane będą problemy z wilgocią, pleśnią.
Jak wykonuje się badanie szczelności powietrznej?
Badanie szczelności nosi nazwę Blowe Door Test, co z angielskiego oznacza „test drzwi ciśnieniowych”. Pozwala ono na wykrycie wszelkich nieprawidłowości przepływu ciepła, czyli szczeliny w budynku. Blower Door Test dokonywany jest z pomocą specjalnego wentylatora, który tworzy wymuszone podciśnienie lub nadciśnienie wewnątrz badanego budynku. To pewna metoda, gdy chcemy wykryć wszelkie nieszczelności powietrzne w budynku, niezależnie od aktualnych warunków pogodowych. Dodatkowo stosuje się także kamery termowizyjne, które wykrywają różnice ciepła i przekształcają pomiar na obraz termiczny. Na termogramie poszczególne kolory oznaczają różne wartości temperatur. Jasne kolory to wysokie pomiary, zaś ciemne niskie.
Dlaczego warto skorzystać z usług firmy Termocent?
Po pierwsze, firma działa na rynku od lat i świadczy profesjonalne usługi w zakresie badań termowizyjnych i sprawdzania szczelności budynków. To gwarancja wysokiej jakości usług oraz pewność, że nasze pieniądze nie pójdą na marne. Termocent wykorzystuje innowacyjne metody, które uzupełniają się dla bezwzględnej dokładności pomiarów. W końcu im lepsze wykonanie pomiarów, tym łatwiejsza i konkretniejsza analiza. To jednocześnie umożliwia znalezienie najlepszych rozwiązań dla zaistniałych problemów z utratą ciepła w budynku.
Dodaj komentarz