Czym dobrze i skutecznie zrywać tapete?

Czym dobrze i skutecznie zrywać tapete?

Gdy zabieramy się do tapetowania ścian, musimy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim najważniejszym czynnikiem jest właściwe przygotowanie podłoża ściany, na której będzie ona układana. Dlatego dobrze się właściwie przygotować do oczyszczenia podłoża, a przede wszystkim do wykonania takich czynności jak na przykład usuwanie resztek tapety. Nie powinno się bowiem kłaść tapety na starą warstwę, szczególnie gdy jest ona miejscami pozrywana. Poza tym nawet jeżeli na ścianie nie było tapety tylko farba, także może się zdarzyć, iż konieczne będzie usunięcie jej warstwy, aby była pewność, że nowo położona warstwa tapety będzie się odpowiednio trzymać ścian. Bywa także iż należy uzupełnić w ścianach ubytki, ponieważ powierzchnia, na którą będziemy kłaść tapetę powinna być jednolita i gładka. Duże ubytki w ścianach mogą być powodem tego, iż położone paski tapety będą odpadać.

Zrywanie starej tapety może być bardzo pracochłonne, dobrze jest więc przygotować sobie odpowiednie narzędzia. Warto się także rozejrzeć za specjalnymi płynami i środkami które umożliwią nam szybkie i bezproblemowe zerwanie starej tapety.

Jednym z narzędzi, które na pewno powinno się zakupić, są szpachelki. Dzięki nim nie tylko będziemy mogli skutecznie zerwać starą warstwę tapety, ale także posłużą nam do rozprowadzania zaprawy, służącej do uzupełniania ubytków w ścianach. Powinny mieć one średnią wielkość, zbyt duże czy zbyt małe na pewno nie spełnią swojej roli.

Z pewnością przyda się nam także papier ścierny o różnorodnej grubości. Przy jego pomocy bowiem będzie można wyrównać różne nierówności na ścianach które mogą powstawać także podczas uzupełniania ubytków. Tylko wtedy może sobie zagwarantować gładką jej powierzchnię.

Ciekawym narzędziem jest także specjalnie zaprojektowany do zrywania tapet wałek z kolcami. Służy on przede wszystkim do zrywania tapet winylowych. Te bowiem bardzo trudno jest oderwać od ściany. Dlatego też najpierw stosuje się taki właśnie wałek, aby przy jego pomocy zrobić w warstwie tapety dziurki. Następnie należy odpowiednim środkiem posmarować tapetę. Wnika on głęboko i rozpuszcza zastosowany do jej przyklejenia klej. Dlatego też usuwanie takiej właśnie tapety wymaga też odpowiedniej ilości czasu. Jednak także do zrywania innych rodzajów tapet można znaleźć na rynku specjalne preparaty. Wówczas należy nanieść je na warstwy tapety odczekać odpowiednią ilość czasu i dopiero wtedy przystąpić do jej zdejmowania. Dzięki temu będzie ona odchodziła od ściany znacznie łatwiej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *