Jak dobrać dobre oświetlenie na zewnątrz?

Jak dobrać dobre oświetlenie na zewnątrz?

Oświetlenie przed domem zapewnia bezpieczne korzystanie z obszaru wokół posesji po zmroku, a także podkreśla walory estetyczne fasady. Jakie lampy zewnętrzne wybrać, żeby podjazd i wejście do domu były odpowiednio oświetlone?

W sprzedaży dostępne są lampy zewnętrzne o różnych formach, których rolą jest oświetlanie przestrzeni wokół domu. Oprawy oświetleniowe można montować w wielu miejscach, tj. wejście, wjazd, nawierzchnia, słupki czy schody. Tego typu oświetlenie, ze względu na kontakt z zewnętrznymi czynnikami, tj. opady atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne powinny charakteryzować się wysoką szczelnością oraz odpornością.

Wybieramy idealne oświetlenie zewnętrzne

Lampy ogrodowe różnią się zarówno pod względem wielkości, kształtu, stylistyki, materiału wykonania, jak i rodzaju zasilania. Wśród najpopularniejszych znajdziemy lampy zewnętrzne żeliwne, które są trwałe i wytrzymałe, jednak z czasem ulegają korozji. Lampy aluminiowe z kolei są bardzo lekkie i odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i są produkowane w różnych kolorach. Producenci oferują także lampy z tworzywa sztucznego, które są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej. Ciekawą formę oświetlenia zewnętrznego stanowią oprawy najazdowe, które montowane są w nawierzchni podjazdu lub w chodniku. Odznaczają się one wysoką jakością i szczelnością. Ich dodatkowym atutem jest to, że dają oświetlenie nie zajmując przy tym w ogóle miejsca i nie utrudniając poruszania się. Natomiast lampy zewnętrzne na słupkach doskonale sprawdzą się do oświetlenia ścieżek, chodników czy podjazdów. Słupki mogą mieć różną wysokość. Te wysokie oświetlą przestrzeń wokół siebie, a niższe dadzą oświetlenie punktowe.

Lampy zewnętrzne a ich zasilanie

Ze względu na zasilanie lampy zewnętrzne dzielą się lampy napięciowe i lampy ogrodowe solarne. Te pierwsze zasilane są energią elektryczną, przez co wymagają poprowadzenia w ogrodzie odpowiednio zabezpieczonej instalacji elektrycznej. Kable należy zakopać na głębokość minimum 20 cm. O wiele łatwiejsze w zastosowaniu są zasilane darmową energią z promieniowania słonecznego lampy ogrodowe solarne. Energia w tym przypadku magazynowana jest w akumulatorach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *