Jak dobrać wysokość lampy ogrodowej?

Jak dobrać wysokość lampy ogrodowej?

Dla każdego domu, ogród jest nie tylko piękną ozdobą, ale także miejsce do zabaw, relaksu, odpoczynku, spotkań ze znajomymi czy urządzania urodzin, imienin i innych uroczystości rodzinnych. Dlatego, trzeba zadbać o to, aby prezentował się on jak najpiękniej. W tym celu zwykle wiosną zaczynamy siać i sadzić kwiaty i inne rośliny ozdobne. Jednak, żeby móc spędzać w ogrodzie wieczory, musimy go oświetlić.
Oświetlenie ogrodowe pełni w szczególności rolę ozdoby. Jednak doskonale spełnia ono także role stróża posesji. Oświetlone ogrody i domy bardzo często odstraszają włamywaczy, którzy nie chcą być zauważeni. Aby nasz ogród wyglądał tak jak sobie wymarzyliśmy, musimy wiedzieć, jak prawidłowo dobrać oświetlenie. Musimy tutaj mieć na uwadze, że w tworzeniu odpowiedniego klimatu w ogrodzie znaczenie ma nie tylko sama lampa oraz jej wzór czy kolor, ale także barwa światła, jaką będzie ona świecić. Jeśli chcemy, aby ogród był romantyczny, to używamy światła rozproszonego o ciepłej barwie, preferując zaś ogrody tętniące życiem i egzotyczne, wybieramy światło zimne. Oprócz tego, równie ważną kwestią jest dobór odpowiedniej wysokości oświetlenia czyli lamp.
Rodzaje lamp ogrodowych
Lampy ogrodowe, podzielić możemy ze względu na wysokość. Są oczywiście także inne podziały, ale nas interesuj, akurat ta kwestia. Możemy je podzielić na lampy wysokie, czyli takie, które używane jest w parkach i mają najczęściej wysokość ponad 4 metry. Kolejno są lampy średnie, które nie przekraczają 180 centymetrów wysokości oraz lampy małe czyli do 130 centymetrów. Lampy wysokie, średnie lub małe wybieramy w zależ ości od tego, gdzie będą się one znajdować. Do ogrodów, najczęściej wybierane są niskie, a rzadziej średnie.
Rozmieszczanie lamp w zależności od wysokości
Aby oświetlić ścieżki ogrodowe i inne ciągi komunikacyjne, używane są lampy ogrodowe niskie. W większości wykorzystywane są one głównie jako element dekoracji. Bardzo często, pojedyncze lampy, umieszczane są w dolnych gałęziach krzewów lub w otoczeniu krzaczków ozdobnych. Dzięki takim rozwiązaniom, uzyskać możemy tajemniczą atmosferę i ciekawe grę świateł i cieni. Lampy średnie i wysokie także doskonale nadają się jako oświetlenie ścieżek ogrodowych. Musimy jednak pamiętać, że lampy powinny być tak umieszczone, aby światło nie padało na wzrok osoby przechodzącej. Powinno być ono skierowane do góry lub padać z dołu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *