Jak remontować mieszkanie: samodzielnie, czy wynająć ekipę?

Jak remontować mieszkanie: samodzielnie, czy wynająć ekipę?

Remont mieszkania to zawsze poważne wyzwanie. Nie bez przyczyny mówi się, że to jedna z bardziej stresujących rzeczy w życiu. I niezależnie od tego, czy planujemy drobne odświeżanie lokalu czy kompleksowy remont wszystkich pomieszczeń, całe przedsięwzięcie trzeba dokładnie zaplanować. Im lepiej zastanowimy się nad remontem, zanim go zaczniemy, tym łatwiej będzie przebiegał i mniej się zestresujemy.

Jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć to wybór między samodzielnym przeprowadzaniem remontu, a wynajęciem ekipy, która zajmie się tym kompleksowo. Jest jeszcze trzeci wariant, w którym najcięższe prace zlecamy fachowcom, zaś prostszymi zajmujemy się już we własnym zakresie. Która metoda jest lepsza? Pokrótce omówmy każdą z nich.

Wynajęcie ekipy remontowej oznacza, że zlecamy prace i nie musimy się już niczym zajmować – oczywiście poza doglądaniem prac, bo nadzór zawsze jest konieczny. W ten sposób możemy zrealizować nawet najbardziej skomplikowane remonty wymagające poważnych prac. Co ważne, w ekipach remontowych znajdziemy też fachowców, którzy posiadają niezbędne uprawnienia do pracy np. z instalacjami elektrycznymi czy gazowymi – bez tych uprawnień prace są nielegalne. A jakie wady ma to rozwiązanie? Przede wszystkim – cena. Dobre ekipy remontowe sporo kosztują, pozwalają nam natomiast zaoszczędzić czas. Co ważne, wiele z nich ma tez korzystne rabaty na zakup materiałów budowlanych. Największym problemem jest jednak znalezienie godnych zaufania fachowców – tutaj najpewniejszą metodą jest korzystanie z poleceń znajomych. Źle dobrana ekipa remontowa może zmienić życie właścicieli mieszkania w koszmar. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od poleceń koniecznie trzeba spisać dokładną umowę, która pozwoli nam wyjaśnić ewentualne niejasności podczas przyjmowania gotowego mieszkania i rozliczania należności.

Samodzielny remont oznacza przede wszystkim znaczące oszczędności. Oczywiście po spełnieniu kilku warunków: po pierwsze musimy mieć umiejętności pozwalające na jego przeprowadzenie. Lepiej nie porywać się z motyką na słońce, bo skutki mogą być opłakane. Ważne jest też, żeby dokładnie opracować budżet remontu i na etapie realizacji skrupulatnie go przestrzegać. Warto też pamiętać, że jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie remontu musimy się liczyć z koniecznością pożyczenia, a najczęściej jednak zakupu niezbędnych narzędzi – mało kto ma w domu wszystkie akcesoria remontowe. Oczywiście możemy je znaleźć w przystępnej cenie w sklepach internetowych takich jak Metroz.pl jednak, jeśli policzymy wszystkie niezbędne zakupy kwota może okazać się znaczącą pozycją w budżecie. Porównując koszty remontu samodzielnego i z wynajętą ekipą pamiętajmy, by uwzględnić i takie elementy – łatwo o nich zapomnieć, tak samo jak np. o dodatkach ochronnych typu folie malarskie. A dopiero dokładne porównanie wszystkich kosztów pozwoli nam podjąć decyzję.

Kiedy warto pokusić się o samodzielny remont? To propozycja przede wszystkim dla tych, którzy odkryli w sobie żyłkę majsterkowiczów. Na początek warto zdecydować się na drobne prace. Z malowaniem ścian, czy kładzeniem tapety każdy powinien sobie poradzić bez większych problemów, tak samo jak z drobnymi pracami naprawczymi. Niezbędne akcesoria do remontów kupicie w sklepie internetowym Metroz.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *