Jak się przygotować na wycieczkę rowerową ? Pamiętaj o niezbędnych drobiazgach!

Jak się przygotować na wycieczkę rowerową ? Pamiętaj o niezbędnych drobiazgach!

Jazda na rowerze jest coraz popularniejszą aktywnością. Część osób wykorzystuje rower jako codzienny środek transportu, inni jeżdżą rekreacyjnie. Nie brak też takich, którzy cenią sobie kilkudniowe a nawet dłuższe wyprawy. Rower ma bowiem dużo zalet – pozwala na wygodne poruszanie się po bardzo zróżnicowanym terenie, powoli wyrabia kondycję – na początku nie potrzeba być wyjątkowo sprawnym, by jeździć, najwyżej przejedziemy krótszy dystans i nieco wolniej niż osoby bardziej wysportowane. Pozwala też dotrzeć tam, gdzie nie dojedziemy samochodem, a przy tym jednak jest szybciej niż pieszo. Dlatego nic nie wskazuje na to, by popularność rowerów miała spaść – wręcz przeciwnie, prawdopodobnie liczba miłośników dwóch kółek będzie rosła.

Oczywiście przyjemność z jazdy na rowerze i wypraw cyklistów jest duża tylko wtedy, gdy jesteśmy odpowiednio przygotowani i wyposażeni. Podstawą jest rzecz jasna dobry rower – nie musi być drogi, ważne by był sprawny i odpowiednio serwisowany. Po zimie warto oddać go do warsztatu, by przygotować pojazd do nowego sezonu. Niezbędne elementy to także odblaski oraz oświetlenie – potrzebne są zarówno podczas jazdy terenowej, jak i przemieszczania się po mieście. Chodzi nie tylko o to, by oświetlać sobie drogę, ale przede wszystkim o to, by być widocznym na drodze.

Wyjeżdżając na wycieczkę warto też pamiętać, że nawet w najlepiej przygotowanym rowerze może pojawić się usterka. Dlatego warto być wyposażonym w podstawowe narzędzia, które umożliwią rozprawienie się z nią. Gdy wyjeżdżamy na krótką trasę, na przykład na wycieczkę jednodniową lub na weekend w zasadzie wystarczy zadbać o narzędzia, które przydadzą się w razie przebicia dętki – zapasowa dętka lub łatki i klej, do tego łyżka do zdejmowania opony i już możemy być pewni, że w razie takiej awarii sobie poradzimy.

Jeśli planujemy dłuższą wyprawę, warto znaleźć w sakwach miejsce na bardziej zaawansowany zestaw. Szczególnie, gdy planujemy jeździć poza głównymi szlakami lub odwiedzać mniej rozwinięte miejsca. Oczywiście w wielu warsztatach mechanicznych znajdziemy fachowców służących wsparciem, ale dobrze tez by przygotowanym na choćby pobieżne podreperowanie roweru, jeśli zepsuje się w trudno dostępnym miejscu. Co warto włożyć do sakwy? Na pewno zestaw do naprawy zaworów wentyli oraz ściągacz do kaset i piast oraz klucz do pedałów. Każdy rowerzysta wie też, że w trasie może przydać się skuwacz do łańcucha oraz zestaw do jego czyszczenia – czyszczenie to ważny element dbania o rower, który ma duży wpływ na jego funkcjonowanie. Szczególnie przy gorszej pogodzie jest to bardzo ważne. Rzecz jasna w bagażu rowerowym nie może też zabraknąć pompki. Zawsze też warto mieć pod ręką wielofunkcyjne narzędzie rowerowe – przydaje się do wykonywania regulacji oraz drobnych napraw. Równie przydatny jest uniwersalny płaski klucz rowerowy. Wszystkie te narzędzia można zamówić z dostawą do domu w sklepie internetowym Metroz.pl co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Znajdziemy tam też inne przydatne akcesoria dla rowerzystów, na przykład pokrowiec pozwalający na zabezpieczenie pojazdu czy peleryny przeciwdeszczowe – lekkie i zajmujące mało miejsca, w niezbędne przy gorszej pogodzie.

Podręczne narzędzia warto spakować tak, by zawsze mieć do nich łatwy dostęp. Wielu rowerzystów wybiera specjalną sakwę, którą przyczepia się na przykład pod ramą. Mniejsze rzeczy można umieścić w niewielkiej saszetce zakładanej z tyłu pod siodełkiem. Dzięki temu nie musimy zajmować miejsca w bagażu głównym, a jak wiadomo – szczególnie przy dłuższych wyjazdach każdy kawałek miejsca jest wyjątkowo cenny i należy rozsądnie zaplanować zapakowanie sakw.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *