Jadalnia stanowi niezbędnik każdego domu, nawet jeśli mówimy o małym mieszkaniu. Nie potrzebujemy oddzielnego pomieszczenia, wystarczy, że w danej przestrzeni wyodrębnimy punkt na stół i krzesła. W ten sposób zyskamy miejsce, gdzie będziemy mogli wspólnie zjeść posiłek, zaprosić najbliższych czy świętować rodzinne uroczystości. Radzimy, jak zagospodarować jadalnianą przestrzeń tak, żeby była funkcjonalna i estetyczna.
Obecnie coraz popularniejsze są otwarte jadalnie, które łączy się razem z kuchnią i salonem. W ten sposób otrzymujemy dużą i otwartą przestrzeń, w której można się swobodnie przemieszczać. Nie oznacza to jednak, że posiadając małe mieszkanie musimy zrezygnować z jadalni. Oczywiście trochę inaczej urządzimy miejsce do wspólnych posiłków w dwupokojowym mieszkaniu oraz inaczej w wielopokojowym domu. Charakteryzujemy kilka rozwiązań.
Jedna duża strefa dzienna
Otwarta jadalnia to najczęściej przestrzeń łącząca się płynnie z kuchnią i salonem. Chodzi tu przede wszystkim o prostotę i funkcjonalność. Dodatkowo optycznie powiększamy dom, maksymalnie wykorzystując każde miejsce. Taką jadalnię możemy wyodrębnić innym kolorem na ścianie w stosunku do reszty przestrzeni. Wystarczy, że jedną ze ścian, gdzie znajduje się stół wyróżnimy ciemniejszym kolorem lub wzorzystą tapetę. W nowoczesnych i otwartych strefach dziennych najlepiej sprawdzają się meble o prostym designie, wykonane z naturalnych materiałów, które przez ciekawą i geometryczną formę dobrze współgrają z dużą przestrzenią. Oczywiście meble jadalniane powinny w jakiś sposób łączyć się z tymi umieszczonymi w strefie kuchennej i dziennej. Nie chodzi o to, aby wszystko pochodziło z jednego kompletu, jednak współgrało ze sobą poprzez detal, kolorystykę lub wykorzystany materiał.
Jadalnia w małym mieszkaniu
Dzisiaj mały metraż nie stanowi żadnej przeszkody dla sprytnych projektantów. Wówczas najlepiej urządzić jadalnię w kuchni. Nawet jeśli jest ona wyjątkowo wąska, możemy zastosować składany blat, który będzie wysuwał się jak szafka lub zostanie zamontowany na ścianie. W końcu kto powiedział, że jadalnia to tylko i wyłącznie ogromny stół z dwunastoma krzesłami? Jeśli jednak kuchnia jest wyjątkowo mała, jadalnię możemy urządzić w salonie. W tej sytuacji stół z krzesłami umieszczamy od strony kuchni, a resztę mebli wypoczynkowych w głębi pokoju. Tutaj również możemy wykorzystać rozkładany stół, który na co dzień będzie zajmował mało miejsca i powiększy się dopiero, kiedy zajdzie taka konieczność. W małych przestrzeniach lepiej unikać stołów okrągłych, które zajmują dużo miejsca. O wiele lepiej sprawdzi się stół kwadratowy lub prostokątny.
Dodaj komentarz