Jak urządzić dom w stylu Montessori?

Jak urządzić dom w stylu Montessori?

Pedagogika Montessori to nurt w wychowaniu dzieci, który choć nie jest nowością, święci obecnie triumfy wśród rodziców. To podejście do dzieci oparte na szacunku, wierze w ich kompetencje oraz dawaniu jak największego zakresu samodzielności. Wdrażanie zasad tej pedagogiki wiąże się z takim ukształtowaniem przestrzeni, by sprzyjała ona założeniom wychowawczym, a więc stymulowała dziecko do rozwoju i wspierała jego kompetencje oraz pęd ku samodzielności. Dlatego rodzice zainteresowani tym nurtem coraz częściej zastanawiają się, jak urządzić dom w stylu Montessori? Czy jest to kosztowna sprawa? Jak poradzić sobie, jeśli nie mamy za wiele środków finansowych na designerskie meble i akcesoria? Warto w takiej sytuacji poszukać tutoriali DIY (do it yourself, czyli zrób to sam) oraz zająć się majsterkowaniem, bo wiele mebli czy pomocy do domu w stylu Montessori możemy wykonać samodzielnie.

Warto oczywiście na początek zorganizować sobie warsztat pracy. Wiele z tych projektów nie jest trudnych, jednak podstawowe akcesoria będą nam niezbędne. Czego potrzebujemy? Na pewno narzędzi ręcznych i elektronarzędzi do cięcia i przycinania desek oraz płyt i innych materiałów, przyda się też wiertarka oraz wkrętarka – mogą to być najprostsze modele, bo do majsterkowania nie potrzebujemy zaawansowanych funkcji. Warto też zadbać o urządzenia do wygładzania powierzchni a także o zestaw do malowania – pamiętajmy przy tym, że rzeczy użytkowane przez dzieci powinny być malowane bezpiecznymi farbami posiadającymi odpowiednie atesty. Wszystko, co potrzebne do domowego majsterkowania i urządzenia interesującej przestrzeni dla dzieci znajdziesz w sklepie internetowym z narzędziami i nie tylko, czyli na stronie Metroz.pl.

Jakie projekty możesz wykonać, nawet jeśli nie jesteś mistrzem majsterkowania? Na pewno różnego rodzaju proste regały z desek – projekty nie są skomplikowane. Wedle założeń nurtu Montessori dzieci powinny mieć dostęp do zabawek, dlatego regały są otwarte i dostosowane wielkością do wzrostu dziecka. Dzięki wykonaniu ich samodzielnie nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale też mamy możliwość idealnie dopasować rozmiary mebli do przestrzeni, jaką dysponujemy i liczby rzeczy, którą będziemy przechowywać.

W domowym warsztacie majsterkowicza bez trudu powinniśmy też wykonać regalik na książki iw stylu Montessori. Jak wygląda projekt? Chodzi o dość płaskie półki, na których książki ustawiamy tak, by ich okładki były obrócone do przodu. Dziecko widząc okładki, a nie grzbiety książek, jak w typowej biblioteczce, chętniej po nie sięga i łatwiej może odnaleźć ulubione egzemplarze. Do wykonania takiej, póki potrzebujemy tylko odpowiednio przyciętych desek, które możemy połączyć na przykład krętami. Warto półeczkę pomalować, by prezentowała się atrakcyjniej – na Metroz.pl znajdziesz różnego typu pędzle, zarówno do większych powierzchni, jak i do malowania precyzyjnego.

Dużo zaoszczędzimy tez, jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie stelaża pod materac. Według pedagogiki /Montessori dzieci powinny spać nisko, bo to umożliwia im samodzielne wchodzenie i schodzenie oraz bezpieczne użytkowanie własnego łózka już od najmłodszych lat. Materac położony bezpośrednio na podłodze może być mało higienicznym rozwiązaniem, dlatego przyda się płaskie rusztowanie z desek, które będzie stanowiło warstwę izolującą. Wykonasz je bez trudu, korzystając z narzędzi i akcesoriów kupionych na Metroz.pl. Dzięki temu urządzisz przyjazną przestrzeń dla dziecka, nie powodując dziury w domowym budżecie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *