Jak wkomponować oświetlenie w przestrzeń ogrodu?

Jak wkomponować oświetlenie w przestrzeń ogrodu?

Oświetlenie w ogrodzie to zarówno kwestia estetyki, ale również rozwiązanie bardzo praktyczne dla domowników. Pozwala na bezpieczniejsze przemieszczanie się po posesji oraz sprawdza się, gdy chcemy wieczorem spędzić czas na przyjęciu w ogrodzie. Jego wybór powinien uwzględniać indywidualne potrzeby, ale nie można zapominać także o odpowiednim wkomponowaniu lamp, kinkietów czy reflektorów w istniejącą już architekturę. Każdy rodzaj ogrodowego oświetlenia ma bowiem swoje przeznaczenie i warto zastanowić się, czy wykorzystamy w naszej przestrzeni wszystkie jego typy, czy zależy nam na efektowności, czy tylko na praktycznym i niedrogim rozwiązaniu.

Oświetlenie domu

Źródło światła znajdujące się przy wejściu okaże się niezbędne podczas powrotów do domu po zmierzchu – z pewnością ułatwi znalezienie kluczy i otwarcie drzwi. Dzięki oświetleniu będziemy również w stanie sprawdzić, kto dzwoni do drzwi.

Oświetlenie najlepiej sprawdzające się w takich sytuacjach to kinkiety, które można zamontować na ścianie domu. Ich szeroki wybór pozwoli na dopasowanie odpowiedniego modelu do stylu, w jakim został zbudowany i wykończony dom.

Oświetlenie ścieżek i podjazdu

Poruszanie się po posesji ułatwią zamontowane w okolicy podjazdu i ścieżek lampy. Jeśli dróg nie otacza wysoka roślinność, w otoczenie lepiej wkomponują się niskie modele. Najlepiej by posiadały dodatkowe zadaszenie, dzięki któremu strumień światła zostanie skierowany w dół i nie będzie raził korzystających ze ścieżki osób. Jeśli zależy nam na wyższych lampach lepiej by emitowały rozproszone światło – na przykład dzięki mlecznemu kloszowi.

Lampy też mają swój styl

Producenci oświetlenia ogrodowego dostrzegają zmieniające się potrzeby klientów, co owocuje wieloma dostępnymi modelami. Kształt i forma lampy może podkreślić klimat ogrodu bądź być z nim całkowicie niespójna, dlatego tak ważne są świadome wybory. Klasyczna roślinność, starodrzewia i stylowa altana będą idealną oprawą dla lamp przypominających żeliwne latarnie. Jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku ogrodu urządzonego bardziej nowocześnie, do którego pasują reflektory lub metalowe oprawy z włókna szklanego. Podobnie elewacja i sposób wykończenia domu wpłyną na wybór kinkietu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *