Jak wybrać idealny materiał na zasłony?

Jak wybrać idealny materiał na zasłony?

Wybór odpowiedniego materiału na zasłony nigdy nie jest prostą rzeczą. Jeśli ktoś posiada w swoim domu wysokie okno czy wyjście na taras, to na pewno będzie chciał zawiesić tam piękne, ozdobne zasłony. Bardzo ważną rzeczą jest jednak to, z jakiego dokładnie materiału będą one wykonane. Ma to przede wszystkim ogromny wpływ na to, jakie efekty będziemy w stanie uzyskać dzięki takim rzeczom; istotny jest także sam sposób upięcia naszych zasłon.

Warto w takim razie zapoznać się z całą tą kwestią odrobinę bliżej i dowiedzieć się nieco na temat najważniejszych spraw, na które należy tutaj zwracać uwagę. Wielu ludzi uważa, że ozdabianie okien w swoim domu sprowadza się wyłącznie do kupienia kawałka ładnego materiału i powieszenia go nad otworami okiennymi. W rzeczywistości jednak jest to znacznie bardziej skomplikowana kwestia, a jeśli ktoś chce uzyskać w tym faktycznie zadowalające efekty, to będzie muiał znacznie bardziej się postarać. Ważną kwestią na jaką należy zwrócić tutaj uwagę jest właśnie sam materiał, z którego będą wykonane takie zasłony czy firany. Sam wybór odpowiedniej tkaniny na zasłony czy firany również nie jest łatwą kwestią. Należy kupić materiał o szerokości wynoszącej minimum dwukrotność szerokości naszego karnisza, bowiem w przeciwnym wypadku zasłona nie będzie swobodnie się układała. Jeśli jesteśmy zainteresowani zasłonami marszczonymi, to szerokość ta powinna wynosić od 1,5 do 3 szerokości karnisza. Warto doliczyć również około 30 cm jako zapas do podłożenia boków tkaniny. Zapas taki może być mniejszy, im grubsza jest tkanina z której zamierzamy wykonać naszą zasłonę. Następnym kluczowym parametrem jest również długość tkaniny. Należy ją dopasować do odcinka od karnisza do parapetu albo od karnisza do podłogi. Zasłony do parapetu kończą się standardowo w odległości około 12 mm nad nim lub 5-20 cm pod nim. Jeśli zamierzamy zawiesić zasłony sięgające aż do podłogi, to powinny one kończyć się na wysokości około 12 mm od jej powierzchni. Również w tym przypadku nie można zapominać o około 20 cm zapasu na podłożenie dołu tkaniny. Wiele zależy tutaj również od sposoby jej mocowania, bowiem wpływa on na to, jaka powinna być optymalna długość zasłony. Inną kwestią, właściwie kluczową, jest rzecz jasna sam wygląd takiej tkaniny.

Jeśli kupujemy zasłony z określonymi wzorami, to przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że wzorki takie muszą zgadać się ze sobą na całej powierzchni zasłony. Jedynie dzięki temu będą one na tyle spójne, aby zasłona taka stanowiła dobrą ozdobę danego wnętrza w naszym domu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *