Jak zaaranżować pokój dziecięcy?

Jak zaaranżować pokój dziecięcy?

Urządzanie pokoju dziecięcego to nieprawdopodobna frajda. Wreszcie możemy obudzić drzemiącego w nas szkraba i wczuć się w potrzeby naszej pociechy. Pamiętajmy jednak, żeby nie dać za bardzo ponieść się fantazji, ponieważ pokój ma być funkcjonalny tak, aby wspierać rozwój malucha. Z drugiej strony nie przesadzajmy też z surowym ascetyzmem, który przyprawi o przygnębienie każde dziecko. Złoty środek to takie projektowanie, które łączy w sobie dziecięcą kreatywność z praktycznością.

Pokój dla dziecka powinien wspierać jego rozwój. Unikajmy więc męczących i agresywnych kolorów oraz zbytnio pstrokatych zestawień fakturalnych. Nie oznacza to jednak, że mamy postawić na biel. Dzieci lubią jeśli mogą wyrazić swoje pasje i zainteresowania, dlatego nie bój się wprowadzać jego ulubionych motywów na ściany czy meble. Grunt, żeby spójnie je ze sobą połączyć. Warto tworzyć wspólnie nieoczywiste ozdoby, które będą stymulować dziecięcą kreatywność. Nie traktuj pokoju malucha jak drogiego salonu, gdzie obawiasz się o każdą plamkę czy zabrudzenie, to w końcu jego małe laboratorium. Wybieraj więc łatwo zmywalne farby i materiały odporne na zabrudzenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Potrzebne meble
W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć biurka i krzesła, przy którym nasz maluch będzie wtajemniczał się w kolejne arkana wiedzy. Z tej racji, że będzie spędzał przy nim wiele czasu, musimy zapewnić mu maksymalny komfort. Postawmy na ergonomiczny fotel, zapewniający prawidłową postawę dla malca. Wysokość siedziska powinna być dostosowana do wysokości biurka tak, żeby dziecko mogło utrzymać prostą postawę. Kolejnym niezbędnikiem będzie łózko. Jeśli pokój jest mały i zajmuje go np. dwóch braci, warto postawić na łóżko piętrowe, dzięki któremu zyskamy więcej dodatkowej przestrzeni. Dodatkowo musimy pomyśleć o szafie i komodzie na odzież oraz schowkach na zabawki. Mogą mieć one oryginalną formę, która będzie stanowiła dodatkową ozdobę pokoju. Warto również zapewnić dodatkowe siedzisko w formie pufy o wyglądzie np. piłki nożnej. W ten sposób koleżanki i koledzy pociechy będą miały, gdzie usiąść podczas odwiedzin.

Oryginalne dekoracje
Poza niezbędnymi meblami będziemy potrzebować jeszcze dekoracji, które ożywią pokój malca. Najlepiej jeśli zrobicie je sami. Lampka może zyskać ciekawy klosz, który przerobicie na słonia lub misia. W formie obrazka możesz zamknąć odmalowane farbą odciski rączek i stóp. Pod szklanym blatem stolika mogą znaleźć się stare samochodziki lub laki. Na drewnianych wieszakach na odzież możesz powiesić plastyczne prace swojego dziecka. Tak naprawdę nic was nie ogranicza, wystarczy, że użyjecie wyobraźni! Dodatkowym i praktycznym elementem będą rolety okienne, są niezbędne zwłaszcza jeśli pokój dziecka wychodzi na nasłonecznioną stronę. Rolety i zasłony również można dopasować stylem do pokoju dziecka. Inspirację na aranżacje pokoju dziecięcego i nie tylko znajdziemy na E-Firanki.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *