Jaką nowoczesną lampę wybrać nad stół do jadalni?

Jaką nowoczesną lampę wybrać nad stół do jadalni?

Nowoczesne lampy nad stół do jadalni powinny być oryginalne, ciekawe, i ładne. Muszą pasować do ogólnego wystroju jadalni, ale i posiadać pewne określone parametry. Poza designem niezwykle ważna jest ich użyteczność i funkcjonalność. Dlatego istnieje kilka reguł, którymi powinniśmy się kierować wybierając ten rodzaj oświetlenia.

Zasady wyboru nowoczesnej lampy nad stół

Lampa, która ma wisieć nad stołem nie może posiadać odsłoniętych żarówek. Powinny być one przysłonięte, ewentualnie mogą być niewidoczne dla osób siedzących przy stole. Jest to szczególnie istotne, gdy stół wyposażony jest w błyszczący blat, np. szklany. Światło może się w nim odbijać, powodując duży dyskomfort. Do oświetlenia stołu nadają się różne źródła światła, od świetlówek kompaktowych, przez diody LED, po żarówki halogenowe. W przypadku tych ostatnich należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nie wisiały zbyt nisko nad stołem, ponieważ emitują zbyt dużo ciepła.

Zanim kupimy żarówki, popatrzmy na instrukcję lampy i adnotację o maksymalnej mocy żarówki. Powinniśmy kupić tę najmocniejszą. Zbyt mocną żarówkę można ściemnić. Niestety nie działa to w drugą stronę. Żarówkę ściemnimy przez odpowiednią modernizację instalacji i zamontowanie ściemniacza. Wcale nie jest to trudne. Co więcej, można tak postąpić z niemal każdym źródłem światła. Przy zakupie żarówek sprawdzajmy również ich temperaturę barwową. Nad stół najlepsze jest białe światło. W związku z tym temperatura powinna wynosić 3000-3500 K.

Lampa idealna, czyli jaka?

Najlepszym wyborem będzie lampa z kloszem, który kieruje światło w dół. Blat, nakrycia oraz potrawy powinny być odpowiednio oświetlone, ale światło nie może razić w oczy osób siedzących przy stole. Liczba materiałów, z których produkowane są lampy jest obecnie ogromna. Spotkamy więc lampy wykonane ze szkła, kryształu, metalu, drewna, a nawet gipsu czy betonu.

Co ciekawe, nie musimy wcale wieszać pojedynczej lampy. Ciekawym rozwiązaniem może być cała grupa lamp, posiadających jakiś wspólny element np. kształt, a różniących się wielkością. W przypadku długich stołów takie oświetlenie jest wręcz wskazane.

Oprawa lamp powinna być dobrana zarówno do stołu i krzeseł, jaki ogólnej aranżacji jadalni. Lampy powinny współgrać z elementami dekoracyjnymi oraz kolorystyką całego wnętrza. Ich wybór nie może być zatem przypadkowy. Dobrze jeżeli lampa nie zlewa się z tłem, ale wyraźnie odcina się od barwy ścian. Dominujący trend ostatnich czasów to metalowe klosze, lakierowane na czarny kolor. Takie lampy najlepiej wyeksponować na tle białych, szarych lub ceglanych ścian. Będą wówczas fantastycznym, mocnym i zwracającym uwagę akcentem. Równie popularne lampy miedziane będą się z kolei idealnie prezentować pośród brązów i beżów.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *