Jaki kolor wybrać do przedpokoju?

Jaki kolor wybrać do przedpokoju?

Fakt, że przedpokój jest miejscem przechodnim, w którym spędzamy najmniej czasu wcale nie oznacza, że mamy go zupełnie pominąć w aranżacji lub potraktować jak pomieszczenie bez większego znaczenia. Przedpokój jest przecież wnętrzem, które stanowi swego rodzaju wizytówkę naszego domu lub mieszkania. To ono zaprasza gości do środka. Warto więc urządzić go w taki sposób, aby rzeczywiście przedpokój robił dobre wrażenie. Podstawową zasadą dobierania kolorów do przedpokoju jest dopasowanie ich zarówno do wielkości pomieszczenia, jak i zabudowy.

Przedpokój to zazwyczaj dosyć ciemne pomieszczenie, pozbawione bezpośredniego dostępu światła słonecznego. Dlatego wybór koloru ścian jest niezwykle istotny. Barwy jakie dobierzemy mogą przyczynić się do prawdziwej metamorfozy tego wnętrza, zmienić jego kształt czy powiększyć je optycznie. Doskonałym rozwiązaniem w przypadku bardzo ciemnych przedpokojów są jasne kolory ścian. Takie barwy nie tylko rozjaśniają pomieszczenie, ale również rozszerzają je optycznie. Zwolennicy ciepłych barw wybiorą zapewne kolor waniliowy, żółty lub pomarańczowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przedpokój pomalować na nieco chłodniejsze odcienie takie, jak beże, szarości, jasną zieleń, błękit lub uniwersalną i ponadczasową biel. Z pewnością powinny być to kolory stonowane. Wszelkie jaskrawe barwy raczej odpadają.

W małych, prostokątnych przedpokojach sprawdzą się wszystkie kolory optycznie powiększające np. odcienie żółte, jasne pomarańcze lub błękity, seledynowe zielenie oraz beże i biele. Nie zapominajmy o drzwiach i suficie. Pomalowane na biało sprawią, że wnętrze zyska na lekkości i przestronności.

Czy intensywnych barw należy zawsze bezwzględnie unikać? Okazuje się, ze nie. W przypadku kwadratowego korytarza istnieje możliwość jego wydłużenia. Wystarczy ściany prostopadłe do wejścia pomalować właśnie na jaskrawe kolory, fioletowy czy zielony, natomiast na ścianę przeciwległą wybrać jakiś zgaszony odcień. Wysoki i wąski przedpokój możemy za pomocą odpowiednich barw optycznie obniżyć. Jak tego dokonać? Taki efekt osiągniemy malując sufit kolorem o ton lub kilka tonów ciemniejszym, niż ściany. Jasna podłoga w takim przedpokoju dodatkowo poszerzy nieco pomieszczenie.

Pamiętajmy o tym, że kolor ścian w przedpokoju powinien harmonizować z kolorystyką pozostałych wnętrz. Dotyczy to zwłaszcza przedpokojów, które nie są odrębnymi pomieszczeniami. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest dzisiaj całkowite lub częściowe otwarcie przedpokoju na salon. W takim przypadku barwy wszystkich wnętrz muszą do siebie pasować i tworzyć spójną całość. Warto przepędzić z przedpokoju monotonię. Możemy to zrobić przełamując wybraną barwę ścian i sufitów żywszymi kolorami dodatków. Na koniec bardzo istotna uwaga. Na kolorystykę przedpokoju i ogólne wrażenie bardzo mocno wpływa również oświetlenie wnętrza.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *