Jaki stół wybrać do kuchni?

Jaki stół wybrać do kuchni?

Kuchnia jest sercem każdego domu, natomiast centralnym punktem wielu kuchni jest stół. To mebel o ogromnym, również symbolicznym znaczeniu. Jest miejscem rodzinnych spotkań, czasu spędzanego razem oraz przystankiem w ciągu całego, czasami niezwykle zabieganego dnia. Wybór tego mebla powinien zatem być bardzo dobrze przemyślany. Na jakie kryteria powinniśmy zwrócić uwagę kupując stół do kuchni?

Rozmiar ma znaczenie

Wymiary stołu to jedne z jego najważniejszych parametrów. Decydując się na konkretny model stołu powinniśmy wziąć pod uwagę ilość wolnej przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji oraz liczbę osób, które będą przy stole spożywały posiłki. Kupowanie stołu „na oko” jest jednym z podstawowych błędów. Aby go uniknąć, wystarczy bardzo dokładnie zmierzyć przestrzeń przeznaczoną na stół. Pamiętajmy przy tym o uwzględnieniu krzeseł. Warto wiedzieć, że odległość między nimi, a ścianą lub innymi meblami nie powinna być mniejsza, niż 75 cm. W przypadku mniejszych pomieszczeń warto zdecydować się na stół rozkładany. Jest on niezwykle praktyczny, gdyż złożony nie zajmuje zbyt wiele miejsca, natomiast w razie potrzeby można go rozłożyć i przyjąć większą liczbę gości. Wielkość blatu to jednak nie wszystko. Równie ważna jest jego wysokość, a w szczególności odległość miedzy listwą znajdująca się pod blatem, a podłogą. Minimalna odległość to 60 cm. Jednak wyższe osoby będą potrzebowały wyższego stołu.

Jaki kształt stołu?

Kolejne ważne kryterium wyboru stołu to jego kształt. Bardzo często sam układ jadalni decyduje o najbardziej odpowiednim kształcie tego mebla. Możemy wybierać między najpopularniejszymi stołami prostokątnymi, kwadratowymi oraz okrągłymi lub owalnymi. Wiele zależy od tego, jakie funkcje ma spełniać stół. Kształt stołu również powinien być dostosowany do liczby domowników oraz stylu ich życia. Weźmy pod uwagę fakt, że najmniejsze stoły kwadratowe mają wymiary ok. 80 x 80 cm. Nie jest to zbyt wielki stół. Starczy dla dwóch, góra czterech osób. Dla rodziny sześcioosobowej najbardziej odpowiedni będzie stół prostokątny o wymiarach 80 x 120 cm.

Drewniane, szklane, z tworzywa sztucznego…

Najbardziej popularne są stoły wykonane z litego drewna. Wyglądają bardzo efektownie. Są przy tym wyjątkowo solidne, stabilne i trwałe. Taki stół to z pewnością wybór na lata. W parze z jakością drewnianego stołu idzie jego cena. Tańsze są oczywiście modele wykonane z płyty drewnopochodnej pokrytej fornirem bądź okleiną. Ich trwałość jest jednak zdecydowanie mniejsza. Dużą trwałością oraz stabilnością charakteryzują się natomiast stoły na metalowych podstawach z blatami z hartowanego szkła. To doskonała propozycja do bardzo nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Jeżeli chodzi o najbardziej praktyczne stoły, najlepszym rozwiązaniem są te, wykonane z plastiku Wbrew pozorom wcale nie muszą wyglądać kiczowato i nieestetycznie. Producenci mebli proponują nam dzisiaj naprawdę ciekawe i efektowne modele stołów z tworzyw sztucznych. Ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Oczywiście każdy stół, bez względu na materiał z jakiego został wykonany, musi być odpowiednio pielęgnowany i zabezpieczany. Pamiętajmy o tym, że stół w kuchni jest bardzo mocno eksploatowany, korzystamy przecież z niego codziennie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *