Jakie lampy wybrać do ogrodu?

Jakie lampy wybrać do ogrodu?

Budując własny dom, bardzo dużo osób zapomina o wcześniejszym urządzeniu ogrodu. Po co to robić? Chodzi tutaj głównie o drzewa i krzewy. Jeśli zasadzimy je wcześniej, to wprowadzając się będziemy mieć już rozrośnięte krzewy i owocujące drzewa, w zależności jak długo potrwa budowa. Większość ludzi, stara się wcześniej zadbać o gród. Jednak, trzeba pamiętać jeszcze o jednej kwestii, mianowicie o oświetleniu.

To właśnie oświetlenie pozwala na spędzanie czasu w ogrodzie ze znajomymi, rodziną, czy samotnie. Jest to miejsce zabaw dla dzieciaków, relaksu i odpoczynku. Dobrze dobrane światło do stylistyki ogrodu może zdziałać cuda. Sprawi, że mały ogródek stanie się klimatyczny z romantycznym nastrojem, a z ogromnego stworzy bajkową krainę. Światło jednak, służy nie tylko jak dekoracja, jest ono świetnym strażnikiem posiadłości, a także ułatwi nam poruszanie się w nocy po ogrodzie i znalezienie drzwi wejściowych.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Musimy pamiętać o tym, że jeśli chcemy mieć oświetlenie w ogrodzie, to potrzebujemy instalacji elektrycznej. Jaka powinna ona być? O montowaniu wszelkich kabli, które będą doprowadzać prąd do lamp trzeba pomyśleć już na etapie planowania ogrodu. Dzięki temu, nie będziemy niszczyć rabat i kompozycji roślinnych, które wcześniej zasadziliśmy, a także trawnika. Instalacji elektrycznej nie powinniśmy montować samodzielnie, powinna zrobić to uprawniona osoba czyli elektryk. Ta instalacja, która będzie oświetlać dom z zewnątrz powinna być podpięta do instalacji znajdującej się w domu. Musimy jednak podłączyć ją do osobnego obwodu. Powinien być on zabezpieczony różnicowoprądowym i nadmiarowoprądowym wyłącznikiem. Jeśli planujemy większą ilość świateł, to wtedy instalacja powinna być zasilana napięciem 230 V. Jeśli nie planujemy pokaźnej ilości źródeł światła, to wtedy wystarczy nam napięcie 12 V.
Układanie kabli
Podczas układanie kabli zasilających musimy pamiętać o tym, aby odsunąć je od dużych drzew, rur wodociągowych, a także fundamentów. Wykonując wykop na kable, trzeba mieć na uwadze, że głębokość jego powinna wynosić siedemdziesiąt centymetrów. Kiedy już zostanie wykonany wykop, podsypujemy go piaskiem na wysokość minimum dziesięciu centymetrów. Zostaje nam jeszcze kwestia opraw, jakie wybrać? Podczas planowania oświetlenia, trzeba wiedzieć, że stosowane powinny być lampy przeznaczone na zewnątrz. Lampy, które znajdować się będą w altanach także powinny być dostosowane do warunków panujących na zewnątrz.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *