Każdy z nas chce mieć piękny i wyjątkowy ogród, w którym będą panować zachwycające barwy i rosnąć pachnące kwiaty. Nie jest łatwo taki ogród stworzyć, ale niekiedy wystarczy dobry pomysł i trochę pracy. Jednak, nawet w najpiękniejszym ogrodzie nie mamy możliwości spędzać czasu po zmroku, gdyż jest ciemno.
Dlatego, doskonałym rozwiązaniem jest oświetlenie ogrodu. Światło zapewnia tutaj nie tylko ozdobę i możliwość spędzania czasu w ogrodzie po zmroku, ale także bezpieczeństwo. Dzięki temu, sami bez problemu dotrzemy do domu po drugiej zmianie w pracy, a także zauważymy jeśli ktoś niepożądany będzie kręcił się na terenie posiadłości. Aby w ogrodzie stworzyć wyjątkowy klimat lub zapewnić bezpieczeństwo, trzeba wiedzieć w jaki sposób umieścić oświetlenie oraz w jakich miejscach.
W którym miejscu ustawić i jakie oświetlenie wybrać?
Jeśli zdecydujemy się na lampy, to powinniśmy zadbać o to, aby były nie tylko w ciągu dnia widoczne, ale także pasowały do stylistyki i wystroju naszego ogrodu. Coraz więcej, zauważyć możemy w ogrodach lamp żeliwnych, które z powrotem staja się popularne. Nie są one jednak wykonane z ciężkiego materiału, ale z lekkiego aluminium. Bardzo ładnie prezentują się wśród zieleni lampy wykonane z włókna szklanego lub metalowe oprawy. Wieczorem doskonale wyglądają oświetlając ścieżki w ogrodzie.
Jeśli chcemy dodatkowo oświetlić dom lub inny zakątek, to w tym celu wybieramy kinkiety. Mamy do wyboru dwa ich rodzaje. Te zwykłe montuje się na tarasach, ścianach, w altankach czy przęsłach furtek. Rodzaj drugi , to oprawy najazdowe. Najlepiej prezentują się na ścieżkach, podjazdach. Nadają się doskonale do takich miejsc ze względu na wodoodporność i wytrzymałość. Dlatego też, mogą być z powodzeniem montowane w oczkach wodnych. Aby podkreślić sama bryłę budynku, wybieramy reflektorki. Montuje się je w podwieszanych sufitach, w okapie dachowym lub w daszkach nad drzwiami wejściowymi. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zamontować je tak, żeby świtało nikogo nie oślepiało.
Podłączanie oświetlenia ogrodowego
Aby podłączyć oświetlenie ogrodowe musimy posiadać podziemny system kabli. Niektóre z kabli nie potrzebują dużego napięcia, więc należy pamiętać, aby zastosować transformator. Jeśli cenisz sobie wygodę, to umieść je najlepiej w jednym miejscu jak np. przy wejściu do budynku lub na taras. Bardzo ułatwiają nam zadanie także czujniki ruchu. Będą się one włączać kiedy pojawi się ktoś w pobliżu. Zmierzchowe będą się włączać kiedy zacznie robić się ciemno, a programator czasu pozwala na ustawienie godzina o jakiej światła mają się włączać.
Dodaj komentarz