Lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe

Ogród to nie tylko miejsce wypoczynku oraz relaksu, ale również miejsce spotkań rodzinnych, często odbywających się po zmroku. Jest to strefa, którą koniecznie trzeba oświetlić, ze względu na bezpieczeństwo oraz odpowiedni klimat miejsca. Do wyboru mamy kilka rodzajów lamp w zależności od gdzie dane oświetlenie chcemy wykorzystać, czy chcemy podkreślić wygląd oczka wodnego, czy też chcemy, aby oświetlone zostały ścieżki i alejki. Lampy produkowane są w formie kinkietów, słupków, reflektorów o silnym strumieniu, jak również lampy nawierzchniowe. Które lampy pasują do poszczególnych miejsc w ogrodzie?

Kinkiety i słupki

Co najbardziej pasuje do oświetlenia domu i tarasu? Przede wszystkim postawmy na kinkiety, które umieszcza się na ścianie budynku. Niektóre z nich mogą być montowane w taki sposób, aby oprawa była nieznacznie oddalona od ściany. Kolejnym rodzajem są lampy mocowane na ścianie, wyposażone w czujnik zmierzchowy, który włączy je, kiedy zapadnie zmrok. Czujniki znajdujące się w lampach, posiadają funkcję ustawiania czasu, po upływie, którego automatycznie się wyłączają. Umieszczenie w ogrodzie lamp na słupkach pozwala na zastosowanie oświetlenia o różniej wysokości, Słupki te powinny być umocowane na stałe, np. w podłożu – przykręcone do betonowego fundamentu. Lampy postawione nisko idealnie sprawdza się do oświetlenia zieleni w ogrodzie, natomiast wysokie latarnie parkowe, z kolei, oświetlą bardzo dużą przestrzeń – są rzadko stosowane w niewielkich ogrodach rodzinnych

Reflektory i lampy nawierzchniowe

Reflektory dają silne skupione światło i mają funkcję oświetlania wybranego obiektu pod różnym kątem. Światło to wykorzystuje się na budynkach ścian do oświetlenia wejścia lub podświetlając oczko wodne, fontannę, czy roślinność w ogrodzie. Lampy nawierzchniowe wykorzystuje się do oświetlenia powierzchni ścieżki, czy podjazdu. Tego rodzaju lampy muszą być posadowione płasko w powierzchni, natomiast wypukłe lampy nawierzchniowe można instalować w nawierzchni ścieżki, ale po stronie bocznej – tak samo jak w przypadku oświetlenia schodów. Ze względu na tworzywo, z którego wykonane lampy można je podzielić na: żeliwne – ciężkie i podatne na korozję, aluminiowe – lekkie i wytrzymałe, czy lampy z tworzyw sztucznych – trwałe, uniwersalne i odporne na czynniki zewnętrzne.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *