Lampy solarne – co warto o nich wiedzieć?

Lampy solarne – co warto o nich wiedzieć?

Właściwe oświetlenie podkreśla piękno i charakter ogrodu. Za jego pomocą można oświetlić ścieżki, roślinność, fasady oraz elementy architektury ogrodowej. Idealnie nadają się do tego lampy solarne.

Lampy solarne są energooszczędne i proste w montażu, ponieważ nie wymagają okablowania. Producenci oferują szeroki wybór tego typu oświetlenia, które jest dostępne w różnych parametry i atrakcyjnych cenach. Jednak zanim przystąpimy do rozmieszczania lamp solarnych w ogrodzie powinniśmy wszystko zaplanować i spróbować wyobrazić sobie ostateczny efekt.

Działanie lamp solarnych

Dzięki zastosowaniu ogniwa fotowoltaicznego w ciągu dnia lampa solarna jest ładowana, magazynując prąd w akumulatorze, żeby po zmierzchu automatycznie się włączyć i delikatnie podświetlić wybrane elementy znajdujące się naszym ogrodzie. Fotoogniwa są niezwykle trwałe, ich żywotność osiąga nawet 20 lat, a dioda dająca światło jest w stanie pracować około 100 000 godzin. Dzięki temu, że lampa solarna czerpie energię z odnawialnych źródeł naturalnych jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Ponadto dobrej jakości lampa solarna posiada wbudowany czujnik zmierzchu, który automatycznie włącza lampę po zmroku. Tym sposobem nie musimy już instalować dodatkowych urządzeń włączających i wyłączających oświetlenie o pożądanej porze.

Rozmieszczenie lamp solarnych

Długość świecenia lampy uwarunkowana jest porą roku, zachmurzeniem, miejsce zamontowania oraz położeniem geograficznym. Ze względu na to, że lampy solarne muszą zmagazynować odpowiednią ilość energii w czasie dnia, aby świecić w nocy należy je montować w miejscach o możliwie największym nasłonecznieniu. Zacienione pozycje uniemożliwią akumulatowi optymalne naładowanie się, co będzie skutkować krótszym czasem świecenia w nocy. Właściwie naładowany akumulator zazwyczaj wystarcza na 8 godzin pracy oświetlenia. Ponadto lampę solarną powinno umieścić się z dala od sztucznych źródeł światła, tj. latarnie uliczne, czy oświetlenie przydomowe. W innym przypadku lampa nie włączy się automatycznie. Najlepsza odległość pomiędzy lampami solarnymi to około 2 m, ponieważ zbyt ciasne rozmieszczenie oświetlenia będzie skutkować migotaniem.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *