Majsterkowanie jest zajęciem coraz popularniejszym. A raczej należałoby powiedzieć, że jego popularność wraca po latach, gdy wydawało się już, że domowe naprawy, przeróbki czy tworzenie „czegoś z niczego” na dobre odeszło do lamusa wraz z epoką wiecznych niedoborów, która wymagała tego typu domowej kreatywności. Oczywiście mało kto majsterkuje dziś z konieczności, bo sklepy są zawalone w zasadzie wszystkimi dobrami, jakie możemy sobie wymarzyć – rzeczy są też tanie, choć często ich jakość pozostawia wiele do życzenia.
Skąd więc zwrot ku majsterkowaniu? Przede wszystkim w czasach produkcji masowej coraz bardziej zależy nam na tym, by posiadać przedmioty unikalne lub choćby spersonalizowane, a dzięki przeróbkom, czy wręcz tworzeniu od podstaw mamy szanse to uzyskać. Poza tym rośnie zainteresowanie takimi nurtami, jak ekologia, upcycling, czyli przerabianie odpadów a także zero waste czyli życie bez generowania śmieci oraz odejście od nadmiernej konsumpcji – do tego wszystkiego majsterkowanie pasuje, jak ulał. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dziś coraz więcej z nas pracuje na siedząco, przed ekranem komputera, a po godzinach siedzimy z nosem w telefonie – zaczęliśmy wreszcie odczuwa brak kontaktu z rzeczywistością trójwymiarową, namacalną. Potrzebujemy działań, które przyniosą realne efekty – majsterkowanie jest do tego znakomite.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe korzyści warto z majsterkowania uczynić rodzinne hobby. Dla dzieci prace tego typu są szczególnie istotne, bo znakomicie wpływają na rozwój tak zwanej motoryki malej, wyrabiają sprawność dłoni oraz koordynację wzrokowo – ruchową. W czasach, gdy kuszą raczej rozrywki statyczne i wirtualne, są to doświadczenia na wagę złota. Poza tym wspólne majsterkowanie to tez wspólnie spędzany czas. Liczy się nie tyle efekt naszej pracy, choć na pewno przyniesie dużą satysfakcję, ale to, że wspólna praca zbliża i otwiera, może stać się okazją do wielu ważnych rozmów, na które zwykle brakuje czasu. Poza tym dla dziecka bardzo ważne jest, że może zobaczyć efekty swoich działań i że samodzielnie używa różnych narzędzi – to buduje pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Majsterkowanie jako rodzinne hobby przynosi więc wiele korzyści.
Od czego zacząć tę przygodę? Przede wszystkim musimy zadbać wyposażenie domowego warsztatu. Rzecz jasna na początek nie potrzeba wiele, spokojnie możemy odpuścić sobie drogie i skomplikowane elektronarzędzia, ale podstawowe rzeczy musimy mieć. Te podstawy to przede wszystkim narzędzia ręczne do cięcia, przycinania, szlifowania oraz skręcania. Warto kupić na początek skrzyneczkę z podstawowymi narzędziami dla majsterkowiczów – znajdziemy ją na przykład w asortymencie sklepu internetowego Metroz.pl. Na pewno przyda się też prosta wiertarka oraz wkrętarka – bardzo ułatwiają pracę. W domowym warsztacie nie może też zabraknąć różnego rodzaju pędzli i akcesoriów malarskich, bo wiele prac lepiej prezentuje się po pomalowaniu lub polakierowaniu. Zadbajmy też o zakupienie ochronnych rękawic, podłoża do pracy oraz folii malarskich i taśm – to wszystko na pewno nam się przyda podczas rodzinnego majsterkowania. Rzeczy te kupimy na stronie Metroz.pl.
A gdzie szukać inspiracji? Majsterkowanie jest bardzo modne, w internecie znajdziemy więc mnóstwo projektów i tutoriali – od najprostszych, z którymi poradzą sobie nawet maluchy, po poważne projekty mebli. Bez trudu znajdziemy tez instruktaże dotyczące różnych technik pracy, dlatego każdy szybko i łatwo może się dziś nauczyć majsterkowania we własnym zakresie, choć oczywiście jeśli chcemy możemy tez zapisywać się na różnego typu kursy oraz warsztaty.
Dodaj komentarz