Farby do malowania dekoracyjnego można użyć praktycznie na każdej powierzchni. Ze względu na to, że same najczęściej mają pofałdowaną strukturę, nawet w przypadku niedoskonałości ściany, nie trzeba jej do nakładania tego typu farby odpowiednio przystosowywać.
Przygotowanie podłoża
Żeby farba mocno trzymała się ściany i o jakimś czasie nie zrobiła nam niemiłej niespodzianki musimy przed jej nałożeniem dokładnie wyczyścić całą powierzchnię ściany wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pozostałości starego tynku czy starej farby musimy również usunąć, żeby w przyszłości farba nie oderwała się razem z nimi.
Następnie całą ścianę należy zagruntować, aby stworzyć solidne podłoże, z którym farba dobrze się zwiąże i będzie się mocno trzymać. Wszystko to po to, aby ściana była jednolita, dzięki czemu unikniemy konieczności wyrównywania powierzchni za pomocą samej farby strukturalnej.
Dzięki tego typu farbie nie musimy usuwać niewielkich niedoskonałości, gdyż farba strukturalna dokładnie nam je zakryje.
Czym malujemy? – niezbędne narzędzia
Malowanie farbą strukturalną to może być jeden z najfajniejszych momentów. Możemy puścić wodze fantazji i malować praktycznie czym się da, aby uzyskać spodziewany efekt. Podstawą jest jednak wiadro i mieszadło (najlepiej z wiertarką), paca, a także przedmioty, dzięki którym uzyskamy właściwy efekt (jak na przykład grzebienie, gąbki, wałki, szczotki czy nawet stempelki).
Jak malujemy? – niezbędne techniki
Nakładanie farb strukturalnych nie wymaga wiele filozofii. Wystarczy przygotować farbę tak, jak podali na opakowaniu, a następnie jednostajnym ruchem pomalować całą powierzchnię. To najtrudniejszy moment, bo oderwanie narzędzia od malowanej powierzchni będzie skutkowało nieładnymi „przejściami”. Po zamalowaniu całej powierzchni możemy już formować ostateczną strukturę za pomocą czego tylko chcemy. Nie muszą to być tylko pędzle czy gąbki, ale również możemy do tego celu wykorzystać widelce czy znalezione w lesie szyszki.
Farba ta ma tendencję do osadzania się na dnie, ze względu na zawarte w jej składzie granulki dolomitu. Z tego też względu co jakiś czas należy ją mieszać. Warto również pamiętać, że temperatura poniżej 8°C nie sprzyja nakładaniu tego typu farby, a sama farba strukturalna schnie nawet dwa dni.
Farby strukturalne czy inne materiały?
Farby dekoracyjne są bardzo ciekawym produktem do zmiany wyglądu pomieszczeń. Są dość drogie, jednak cena ich jest adekwatna do jakości. Są bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, jak również proste w użyciu. Mimo tego, że w ofercie sklepów możemy znaleźć również tynki dekoracyjne to są one jednak znacznie trudniejsze do stosowania, oraz posiadają dość wygórowaną cenę.
Dodaj komentarz