Moda na dywany orientalne

Moda na dywany orientalne

Dywany orientalne znów są modne. To luksusowe dodatki do wnętrz, które sprawiają, że każda aranżacja zyska ponadczasowy styl. Jak wprowadzić orientalne dywany do swoich wnętrz?

Można powiedzieć, że moda na dywany orientalne do powrót do korzeni. To właśnie z Orientu pochodzi bowiem sztuka tkania dywanów. Prawdopodobnie pierwsze dywany powstały właśnie tam. Tkali je mieszkańcy Środkowej Azji. Koczownicze ludy stawiały tu przede wszystkim na aspekt praktyczny. Dywany miały zastąpić używane wcześniej skóry zwierząt, ocieplając namioty w chłodne pory roku. Szybko jednak okazało się, że dywany są niezwykle dekoracyjne, zaczęto wiec się prześcigać w projektowaniu i tworzeniu nowych wzorów. I tak, każdy z ludów Wschodu wypracował swoje charakterystyczne wzornictwo. Choć dziś mówimy o dywanach orientalnych jako o pewnym całościowym nurcie, znawcy bez trudu rozpoznają printy z Afganistanu. Turcji czy Chin. Wiele z tradycyjnych wzorów przetrwało zresztą do dziś i nadal są z powodzeniem wykorzystywane w produkcji dywanów.

Zmieniły się natomiast materiały i techniki. Nadal najbardziej luksusowe dywany orientalne są tkane ręcznie, jednak już nie na prymitywnych, drewnianych krosnach, a na sprzęcie dającym ogromne możliwości. Także surowiec się zmienił. Zamiast sierści owiec czy kóz z własnego stada wykorzystuje się dziś wysokiej klasy wełnę oraz delikatny jedwab. Tak jak przed laty, gdy za wschodnie kobierce płacono krocie, także dziś prawdziwe dywany orientalne są produktem luksusowym. Trzeba liczyć się z tym, że ich cena będzie wielokrotnie wyższa niż cena dywanu syntetycznego, czy nawet wełnianego z produkcji maszynowej. Jest to jednak inwestycja, która można porównać do kupowania dzieł sztuki. Bo dywany orientalne są dziełami sztuki, ich piękno jest ponadczasowe, a jakość sprawia, że posłużą nam przez długie lata.

Jak zaaranżować dywany orientalne we wnętrzach?

Dywany orientalne pasują do różnego typu wnętrz. Bardzo często stają się elementami aranżacji w stylu boho. Idealnie pasują do charakterystycznego dla tego stylu bogactwa faktur i kolorów, a także etnicznych wzorów. Orientalne inspiracje są w stylu boho bardzo wyraźne, dlatego taki dywan będzie strzałem w dziesiątkę. Jednocześnie jako luksusowy dodatek sprawi, że cała aranżacja nabierze wyjątkowego charakteru. Jednak to niejedyna możliwość.

Orientalne dywany tworzą tez zaskakująco świeże połączenie ze stylem nowoczesnym. Stanowią ciekawy kontrast dla prostych mebli i niewielu dekoracji. Warto jednak wybierać do tego rodzaju aranżacji te nieco prostsze, o mniej skomplikowanych wzorach.

Dywany orientalne pasują także do wnętrz bardzo klasycznych, takich, w których znajdziemy ponadczasowe meble, często nawet antyki i rodzinne bibeloty przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie muszą to być nawet przedmioty sprzed wieków. Także wnętrza retro, nawiązujące do mody i wzornictwa sprzed kilku dekad idealnie zgrają się z takim dodatkiem jak orientalny dywan. Jeśli spojrzymy na wnętrza z okresu PRL, poza ikonami designu z tamtych lat często zauważymy właśnie dywany o orientalnych wzorach. Rzecz jasna wówczas nie były to raczej oryginały ze Wschodu, jednak inspiracje są wyraźne. Dlatego jeśli chcemy urządzić niebanalne wnętrze w stylu retro, prawdziwy dywan orientalny będzie strzałem w dziesiątkę.

Co ważne, dywany orientalne mają bardzo bogate wzornictwo i kolorystykę, każdy wiec bez trudu znajdzie coś, co będzie pasowało właśnie do jego domu. Niewielkie jest też ryzyko, że u znajomych zobaczymy identyczny dywan.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *