Montaż oświetlenia LED w ogrodzie

Montaż oświetlenia LED w ogrodzie

Decydując się na instalację ogrodowej iluminacji warto wziąć pod uwagę oświetlenie LED. Te rozwiązanie jest nie tylko nowoczesne, ale takżeoszczędne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze podświetlenia ogrodu?

Odpowiednio dobrane oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych elementów każdego ogrodu. Oprócz pełnienia funkcji dekoracyjnej umożliwia ono bezpieczne dotarcie do drzwi domu po zmroku oraz spędzanie czasu w ogrodzie nawet późną nocą.

Parametry oświetlenia LED

Planowanie oświetlenia zewnętrznego domu najlepiej rozpocząć od dokładnego przeanalizowania tego, jakie elementy ogrodu chcemy podświetlić oraz jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Jeżeli chodzi o podjazd doskonale sprawdzą się oprawy najazdowe, które montuje się doziemnie. W przypadku ścieżki ogrodowej dobrym rozwiązaniem będą specjalne lampy montowane na słupkach. Reflektory mocowane do ściany budynku lub montowane w gruncie świetnie nadają się do podświetlenia elewacji, roślin oraz innych elementów dekoracyjnych ogrodu. Przy wyborze oświetlenia LED ważne jest również sprawdzenie parametrów danej oprawy. Dzięki temu unikniemy zakupu niewłaściwego modelu. Oprawy przeznaczone do oświetlenia zewnętrznego powinny posiadać minimum IP65 (IP – stopień ochrony przed wnikaniem do oprawy wody oraz ciał stałych). Oprawa, którą będziemy montować w ogrodzie musi odznaczać się odpornością na wodę w przypadku ulewnego deszczu, powinna być także pyłoszczelna. Naszej uwadze nie może też umknąć specyfikacja dotycząca temperatur, w jakich może pracować dana oprawa LED. Optymalny przedział to od -40°C do +45-50°C.

Jeśli chcemy żeby światło zapalało się gdy nadejdzie zmrok, ktoś koło niej przejdzie lub się poruszy to warto zainwestować w oprawy, które posiadają wbudowany czujnik zmierzchowy i czujnik ruchu. Inne ważne kwestie w przypadku ogrodowego oświetlenia LED to czas pracy oprawy, inaczej określany jako żywotność (im dłuższy czas pracy tym lepiej), kąt świecenia (pod jakim kątem będziemy mogli ustawiać oprawę w zależności od tego, co chcemy podświetlić) oraz materiały z jakich została wykonana oprawa LED, np. szkło, PCV, aluminium.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *