Nowoczesne retro

Nowoczesne retro

Dzisiejszy design śmiało czerpie z przeszłości, nadając jej bardziej nowoczesny rys. Nic dziwnego, w końcu lata 60. i 70. pozostawiły po sobie przepiękne meble o prostej formie i wyjątkowych proporcjach. Zniknęły czasy, kiedy liczyły się bogato ornamentowane i zdobione rzeczy. Tak samo zapomnieliśmy o historycznym eklektyzmie łączącym lata 20. z 80. Z przeszłości wybieramy te formy, które już wtedy odważnie zapowiadały dzisiejszą nowoczesność.

Retro nie oznacza już babcinych tkanin i starodawnych lamp z ciężkim kloszem. Skandynawski minimalizm i funkcjonalizm połączono z prostymi i geometrycznymi formami z przeszłości, uzyskując wyjątkowo elegancki efekt przyprószony odrobiną nostalgii za minionym czasem. Wszyscy zaczęliśmy przebierać w babcinych piwnicach szukając fotelów Chierowsiego czy swarzędzkich kredensów, które odnawiamy zgodnie z dzisiejszymi trendami. Co jeszcze wyznacza obecne retro trendy?

Fotele bujane
Wielką inspiracją dla współczesnych projektantów stał się tradycyjny fotel bujany. Bardzo często te obecne – poza bujaniem – już w niczym nie przypominają swojego pierwowzoru. Drewniane płozy przeplatają metalowe, geometryczne siatki a same siedzisko przypomina bardziej nowoczesny i designerski fotel. Tego rodzaju meble świetnie sprawdzą się w prywatnych gabinetach, kawiarniach z książkami czy domowych salonach. Będą interesującym akcentem, ożywiającym bardziej stonowane pomieszczenia. Jakkolwiek nowocześnie by nie wyglądały, to bujane fotele wciąż są idealnym meblem to przykrycia się kocem, picia ciepłej herbaty i czytania książki.

Meble w stylu PRL-u
Powrót do polskiego projektowania z lat 60. i 70. na dobre zagościł w naszych salonach. Nic dziwnego, forma i linia ówczesnych mebli była niezwykle elegancka. Prosta gra proporcji i przecinanie się osi sprawiają, że meble te prezentują się niezwykle efektownie we współczesnych jasnych i ascetycznych przestrzeniach. Wystarczy, że ze starej meblościanki wybierzemy małą komodę i szafę i rozstawimy je, żeby uzyskać upragniony efekt. Zresztą wcale nie trzeba ograbiać dziadków z mebli, ponieważ w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie retro designem, projektanci stylizują swoje meble na te z lat 70. W salonach meblarskich online, jak Formy Użytkowe, znajdziemy całe mnóstwo prostych foteli o zgrabnej formie, które posiadają tapicerowane i wygodne siedzisko w kształcie trapezu. Tego rodzaju meble świetnie sprawdzą się w domowych salonach, jak również w biurach czy restauracjach. PRL-owskie fotele komponują się dobrze z utrzymanymi w tej samej stylistyce stolikami, lampami oraz sofami.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *