Aranżacja ogrodu byłaby niepełna bez odpowiedniego oświetlenia. Lampy ogrodowe spełniają funkcje praktyczne, dając światło, ale również same w sobie są ozdobą ogrodu i podkreślają jego charakter. Przed zakupem najważniejsza jest analiza potrzeb – między innymi warto zastanowić się, czy zależy nam przede wszystkim na oświetleniu najważniejszych ogrodowych ścieżek, czy też ogród po zmroku będzie miejscem spędzania wolnego czasu. Nasze preferencje będą miały wpływ na wybór konkretnych modeli – przykładowo ścieżkę najlepiej oświetlić niskimi lampami solarnymi, natomiast zaakcentowanie konkretnych punktów ogrodu wymaga mocniejszych, punktowych reflektorów.
Rodzaje lamp ogrodowych
Wielkość, kształt, materiał i sposób wykonania to cechy charakterystyczne konkretnych lamp ogrodowych. Ze względu na zróżnicowanie dostępnych modeli możemy stworzyć bardzo indywidualne projekty oświetlenia. Wśród najczęściej wykorzystywanych lamp są:
– lampy żeliwne – przeważnie są to wysokie latarnie, dające dużo światła. W niewielkich ogrodach takie rozwiązania nie cieszą się popularnością. Lampy żeliwne są ponadto narażone na korozję;
– lampy aluminiowe – ze względu na odporność na warunki atmosferyczne, jest to trwałe i estetyczne rozwiązanie problemu oświetlenia. Klienci doceniają szczególnie duży wybór kolorów oraz wzorów;
– lampy z tworzywa sztucznego – nowoczesna technologia pozwala na produkcję trwałych i estetycznych lamp. Możliwość znalezienia produktu dopasowanego do stylistyki ogrodu oraz konkurencyjna cena na pewno przyciągną uwagę klientów.
Oprócz materiału, z którego zostały wykonane konkretne lampy, przed zakupem warto zwrócić uwagę na źródło zasilania i rodzaj reflektora. Są to istotne informacje pozwalające na świadome zaplanowanie rozmieszczenia lamp oraz kalkulację kosztów oświetlenia ogrodu.
Rozmieszczenie lamp
Od wyboru miejsc, w których zainstalujemy lampy, zależy końcowy efekt i wygląd ogrodu po zmroku. Wbrew pozorom możliwości jest bardzo wiele i przy pomocy tego samego rodzaju lamp, możemy uzyskać całkowicie odmienny efekt. Inaczej będzie prezentowało się ogrodzenie ścieżki, gdy jej skraj pozostanie nieobsadzony roślinnością, a inaczej gdy światło będzie przesączać się przez liście, dając subtelniejszy i bardziej romantyczny efekt.
Lampy solarne rozmieszczamy zawsze z uwzględnieniem możliwości ich nasłonecznienia w środku dnia. Jeśli w danym miejscu przez cały czas panuje cień, wieczorem nie będą one należycie spełniać swojego zadania.
Dodaj komentarz