O oświetleniu w salonie - jak je wybrać?

O oświetleniu w salonie – jak je wybrać?

Salon to z jednej strony miejsce, którym zbierają się domownicy, aby odpocząć i zrelaksować się, z drugiej zaś najbardziej reprezentacyjna część naszych domów.  Salon bardzo często połączony jest obecnie z kuchnią i jadalnią. Jeden, centralnie umieszczony, żyrandol może więc okazać się niewystarczający. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu oświetlenia w różnych częściach salonu możliwe jest stworzenie funkcjonalnych stref.

Nad częścią wypoczynkową salonu powinny znaleźć się lampy sufitowe. Gdy w salonie odbywają się spotkania towarzyskie, dzieci urządzają swoje zabawy, a niektórzy domownicy relaksują się przy grach planszowych lub układaniu puzzli, wówczas ogólne, górne światło jest nieodzownym elementem. Jako lampy sufitowe można wykorzystać zarówno pojedyncze oprawy, jak i oprawy z kilkoma reflektorami albo bardziej nowoczesne rozwiązania w postaci systemów szynowych lub linkowych.

Możemy jednak mieć potrzebę stworzenia w dużej przestrzeni salonu przytulnego kącika, idealnego np. do czytania książek. Pomocna okaże się wówczas lampa stojąca. Wystarczy jej światło, aby zyskać bardzo miłą, ciepłą atmosferę. Czytanie wymaga wystarczająco mocnego źródła światła. Lampa, która daje możliwość skierowania snopu światła dokładnie tam, gdzie chcemy, pozwoli nam nawet czytać w rozmaitych pozycjach.

Jeżeli w salonie znajduje się stół, dobrym pomysłem jest umieszczenie lampy bezpośrednio nad nim. Światło to wykorzystywane będzie głównie w trakcie posiłków. Lampy umieszone nad stołem sprawiają, że podkreślona zostaje jego rola. Oczywiście może to być jedna, większa lampa albo kilka mniejszych źródeł światła. Powinny być one powieszone wystarczająco nisko, aby oświetlić tylko blat stołu i przestrzeń wokół. Pozwoli to na wyodrębnienie strefy jadalni. W ten sposób stół staje się najważniejszym punktem salonu, zapraszając gości i domowników do spotkania.

W salonie wykorzystywane są obecnie również inne, mniej szablonowe źródła światła. Popularne są na przykład niewielkie reflektorki, których zadaniem jest oświetlanie elementów dekoracyjnych takich, jak obrazy czy rzeźby. Doskonałym źródłem, bardzo przyjemnego światła może być również kominek. Fantastycznie sprawdza się zarówno kominek tradycyjny, jak i kominek ekologiczny. Ogromne możliwości aranżacyjne dają listwy ledowe. Bez problemu przykleimy je do ścian czy sufitów, ale możemy je również umieścić w podłodze.

Wybierając oświetlenie do salonu, pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Zbyt wiele źródeł światła, może powodować wrażenie przesytu i chaosu. Naszym zamiarem nie jest przecież uczynienie z salonu „dyskoteki”. Światło powinno stanowić harmonijne uzupełnienie wnętrza. Powierzmy mu raczej rolę dyskretnego towarzysza chwil relaksu i wypoczynku, niż głównego aktora w salonie. Nawet jeżeli ma spełniać wyłącznie funkcje dekoracyjne, niech będzie to dekoracja stonowana i subtelna.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *