Coraz więcej rodzin decyduje się na stworzenie osobnego pomieszczenia do czytania książek. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ otoczenie w którym oddajemy się lekturze powinno być przystosowane tylko do tej czynności. Samo posiadanie domowej księgarni to nie wszystko. Aby przyjemność z czytania była maksymalna, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Dziś dowiecie się kilku rzeczy na temat barwy światła i tego, jak wpływa ona na komfort czytającego. Zapraszamy do lektury!
Wpływ barwy światła na człowieka
Na rynku dostępnych mamy wiele różnych żarówek i każda z nich charakteryzuje się inną barwą światła. Ludzki mózg jest przyzwyczajony do światła słonecznego, dlatego na zewnątrz czujemy się najlepiej. Pewnie rzadko się nad tym zastanawiacie, ale kłopoty ze wzrokiem w dużej mierze zależą od barwy światła, która pochodzi z domowych żarówek. Rzadko się zdarza, aby osoba, która większość czasu spędza na zewnątrz nosiła okulary, bowiem światło słoneczne choć szkodzi oczom, nie spowoduje progresu w ich degradacji. Nieodpowiednia barwa sztucznego oświetlenia już tak.
W domowej księgarni najlepiej sprawdzi się światło o barwie jasnej oraz żółtej. Barwa jasna pozwala na odprężenie i jeśli czytamy w ciągu dnia – stosujmy tylko żarówki kompaktowe (świetlówki kompaktowe), ledy lub halogeny. Gdy na zewnątrz jest już widno – doskonałym rozwiązaniem będzie używanie barwy żółtej. Będzie ona najbliżej zbliżona kolorem do barwy zachodzącego słońca, a tego nasz organizm potrzebuje, gdy zbliża się noc.
Dwa źródła światła
W domowej księgarni zastosujcie dwa źródła światła w tym jedno mobilne. Jako główne oświetlenie (abażur, klosz) warto stosować świetlówki kompaktowe (barwa jasna), zaś wersja mobilna (lampka) powinna świecić na żółto. Koszt doświetlenia domowej księgarni nie będzie wielkim wydatkiem, bowiem świetlówka kompaktowa o mocy 18W kosztuje 20-22 złote, a halogen lub żarówka 20-25W około 10 złotych.
Macie do nas jakieś pytania? Jeśli chcecie je zadać, to czekamy na nie pod tym tematem!
Dodaj komentarz