Oświetlenie ogrodowe – jak wybrać odpowiednie lampy?

Oświetlenie ogrodowe – jak wybrać odpowiednie lampy?

Chcesz aby twój ogród prezentował się pięknie i wyjątkowo? W takim razie, warto o niego zadbać. Najczęściej, przypominamy sobie o tym, w lecie, kiedy , mamy ochotę wieczorem wypić herbatę w ogrodzie lub urządzić grilla. Okazje się wtedy, że nie tylko nie prezentuje się on zbyt ładnie, a do tego zapomnieliśmy o bardzo ważnej kwestii jaką jest oświetlenie.
Na wiosnę warto wiec zadbać nie tylko o same rośliny w ogrodzie, ale też o to, aby mieć możliwość spędzania w nim czas wieczorami. Żeby ogród był piękny, musimy stworzyć w nim wyjątkowy klimat. Lampy rozrzucone tu czy tam, nie zrobią tego. Trzeba więc wiedzieć, gdzie powinniśmy je umieścić, aby służyły nie tylko jako ozdoba i źródło światła, ale także zapewniały bezpieczeństwo. Jak więc ustawić oświetlenie, żeby nas nie oślepiało, ale również nie było zbyt rozproszone?
Lokalizacja oświetlenia w ogrodzie
Zanim jeszcze udamy się do sklepu po nasze lampy, musimy pamiętać o tym, aby zdecydować się gdzie się one znajdą, aby prezentowały się jak najbardziej efektownie i były praktyczne. Pomyśleć musimy przede wszystkim o oświetleniu najważniejszego elementu posiadłości czyli drzwi wejściowych i furtki. Wszelkie wejścia powinny być widoczne i dobrze oświetlone, zapewnia to bezpieczeństwo. Do tego celu doskonale nadają się reflektory ogrodowe. Ich snop światła możemy skierować w stronę , która nam pasuje. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż czujników ruchu, które będą włączać światło kiedy w pobliżu pojawi się jakaś osoba. Jeśli nie chcemy reflektorków, to zdecydować się możemy na kinkiety czy np. lampy sufitowe.
Jeśli chodzi o ścieżki i wszelkie przejścia, to możemy oświetlenie zamontować tylko i wyłącznie w podłożu. Światło padać może od dołu lub z góry. Bardzo popularne jest montowanie opraw oświetleniowych na skrajach chodnika lub na trawniku. Możemy także wykorzystać w tym celu słupki, które będą oświetlać drogę po dwóch stronach ścieżki. Na tarasach i altanach montujemy zaś lampy ścienne lub sufitowe. Można wykorzystać także kinkiety lub spoty z diodami. Do oświetlenia roślin możemy użyć lamp solarnych, gdyż światło to nie musi być intensywne.
Źródła światła
Oprócz lamp potrzebować także będziemy źródeł światła. Jeśli mamy reflektory, to najpopularniejszym wyborem w takim przypadku są halogeny przypominające barwa światło dzienne. Możemy też wykorzystać świetlówki kompaktowe, ale przy temperaturze poniżej 0 stracą na mocy. Jeśli jesteśmy oszczędni i nie potrzeba nam mocnego światła to wybieramy lampy solarne. Możemy także użyć lamp bateryjnych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *