Oświetlenie zewnętrzne wokół domu cz. 2

Oświetlenie zewnętrzne wokół domu cz. 2

Każdy element naszej przestrzeni ogrodowej zasługuje na odpowiednie oświetlenie. Co dokładnie należy wziąć pod uwagę? Jeżeli posiadamy ogród musimy zapewnić odpowiednią oprawę świetlną takim elementom jak: schody, ścieżki, oczka wodne, drzewa, rabaty kwiatowe i altany, czy też miejsca do grillowania. Jeśli chodzi o przestrzeń około domową, światła potrzebują: furtka, bramy, drzwi wejściowe, podjazdy i tarasy. Wybierając oświetlenie zewnętrzne koniecznie musimy sprawdzić, czy ma ono odpowiedni współczynnik szczelności (IP – Index of Protection). Jakie oświetlenie wybrać, aby odpowiednio oświetlić poszczególny element przestrzeni ogrodowej?

Fasada i taras

Lampy skierowane na elewacje nie powinny świecić bezpośrednio w okna. Odpowiednim rozwiązaniem jest umieszczenie oprawy w opasce wokół domu lub ustawienie reflektory na trawniku. Gzymsy i wnęki podkreśli strumień światła, który będzie skierowany równolegle do ściany budynku. Niezwykle efektownie będzie wyglądać front wykonany z łupanej cegły silikatowej, czy też kamienia. Jeżeli posiadamy ściany otynkowane na gładko takie oświetlenie ujawni wszystkie usterki w tynkach. Kiedy posiadamy taras, możemy umieścić oświetlenie na jego zadaszeniu lub zamocować lampę na ścianie. Należy pamiętać, że delikatne światło o niewielkim natężeniu wprowadzi bardziej kameralny klimat. Można również zastosować oświetlenie z ruchomą głowicą, dzięki której dowolnie ustawimy kąt padania światła.

Schody, brama i ogród

Kolejnym elementem godnym uwagi są schody. Rodzajów jest wiele, natomiast nie zależnie od tego, czy są proste, półokrągłe, lite, czy ażurowe, musi posiadać równomierne oświetlenie. Kiedy posiadamy murowaną balustradę, warto jest umieścić światła punktowe skierowane od dołu – podkreśli to wysokość każdego schodka. Światła, które rozjaśniają główną alejkę, powinny być umieszczone w odległości od półtora do dwóch metrów. Jeżeli brama otwiera się automatycznie, należy zamontować specjalne oświetlenie, które będzie działać pulsacyjnie przy jej otwieraniu. Jeśli chodzi o oświetlenie całego ogrodu, nie możemy się skupić na tym elemencie jako całości, tylko należy rozdzielić każdy z nich. Największą uwagę należy skupić na drzewach, krzewach i roślinach, które rosną wzdłuż alejek. Mogą to być lampy w różnych kombinacjach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *