Oświetlenie zewnętrzne wokół domu

Oświetlenie zewnętrzne wokół domu

Oświetlenie wokół domu może stanowić element dekoracyjny wejścia do domu, elewacji, ścieżki i ogrodu. Mało tego po zapadnięciu zmroku oświetlenie pozwoli poczuć nam się bezpieczniej i pewniej. Dlatego warto jest zaplanować od razu oświetlenie całej posesji łącznie z ogrodem. Co koniecznie zasługuje na uwagę? Jeśli chodzi o przestrzeń ogrodową to musimy oświetlić ścieżki, schody, oczka wodne, drzewa, rabaty kwiatowe, altany, czy też miejsce przeznaczone na grilla. Jeśli chodzi o przestrzeń przydomową to koniecznie musimy oświetlić furtki, bramy wjazdowe, drzwi wejściowe, podjazdy i tarasy. Wśród wielu lamp zewnętrznych dostępnych na rynku, jakie będą najlepsze i które najrozsądniej jest wybrać?

Lampy z czujnikiem

Najoszczędniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem będzie, jeżeli lampy będą się zaświecały tylko wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować. Zwłaszcza w okolicach tarasu, czy domu. Istnieją dwa rodzaje oświetleń z czujnikiem. Oświetlenie zintegrowane z czujnikiem ruchu, w którym można regulować czas, przez jaki światło będzie się palić lub lampy z czujnikiem zmierzchu, gdzie czas włączenia oświetlenia może być korygowany potencjometrem. Ponadto jeśli chodzi o przestrzeń wokół domu to dobrym pomysłem jest korzystanie z automatycznie włączanej lampy o właściwie skierowanym świetle, które nie oślepia, natomiast przy bramie wjazdowej i furtce doskonale sprawdzą się reflektory halogenowe z czujnikiem ruchu.

Drzwi wejściowe

W tym przypadku niezwykle ważne jest oświetlenie górne, ponieważ należy wybrać właśnie te lampy które dobrze oświetlą schody, podest i drzwi. Oświetlenie na poszczególne elementy może mieć różną intensywność, dlatego warto przemyśleć światła punktowe, wmurowane w ścianę. Wybrane oprawy nit tylko powinny pasowa do stylu domu, ale powinny mieć również określoną odporność oprawy na działanie czynników zewnętrznych. Konkretne rozwiązanie? Do tego typu miejsc warto zastosować reflektory halogenowe ze zintegrowanym czujnikiem ruchu, lampy wykorzystujące energię słoneczną, oświetlenie punktowe lub stojące lampki ogrodowe.

Alejki

Jeśli chodzi o ścieżki znajdujące się w naszej przestrzeni ogrodowej, można je rozjaśnić światłem padającym z dołu lub z góry. Oświetlenie umieszczone na obrzeżu chodnika lub w trawniku wyznaczą przebieg drogi, natomiast te umocowane na słupkach, ustawione po obu stronach oświetlą alejkę z góry. Należy pamiętać o zachowaniu proporcji – im krótsza ścieżka, tym niższe słupki.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *