Architektura wnętrza budowana za pomocą światła to stosunkowo nowe zagadnienie. Takie możliwości pojawiły się w momencie niesamowitego rozwoju nowoczesnych technologii oświetleniowych przy jednoczesnym pojawieniu się zupełnie nowych rozwiązań materiałowych oraz konstrukcyjnych. Gdy popatrzymy jeszcze kilka lat wstecz na oświetlenie przeciętnego mieszkania czy domu, zobaczymy z pewnością lampy i żyrandole znajdujące się w centralnym punkcie sufitu. Dzisiaj to rozwiązanie odchodzi do lamusa. Pojawiła się natomiast bardzo silna tendencja, aby oświetlenie było bardzo ściśle dopasowane do charakteru pomieszczenia oraz wykonywanych w nim czynności. Innego światła potrzebujemy przecież podczas spożywania posiłków, innego podczas czytania książek czy pracy przy komputerze, jeszcze innego podczas wykonywania prac domowych.
Dotychczas obowiązujące kanony oświetlania wnętrz zostały całkowicie odrzucone przez współczesnych projektantów. Dostrzegli oni zupełnie nowe, niespotykane dotąd źródła światła i postanowili je wykorzystać tworząc efektowne oprawy oświetleniowe. Obecnie do produkcji lamp różnego rodzaju używa się całej palety rozmaitych materiałów. Niektórych z nich pewnie w ogóle nie połączylibyśmy z oświetleniem pomieszczeń. Wyobraźnia designerów nie zna jednak granic. Różnokolorowe szkło, metal, tkaniny, papier, a nawet elementy gipsowe. Do produkcji lamp można dziś wykorzystać niemal wszystko. Lampy, poza swoim praktycznym wymiarem, zyskują więc niezwykle ważną funkcję estetyczną. Stają się niemal naściennymi kompozycjami, nadając wnętrzom oryginalnego oraz indywidualnego charakteru. Są przy tym również doskonałym źródłem jasnego i funkcjonalnego światła, znajdując zastosowanie we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych.
Najprostsze rozwiązania, a wiec świetlówki liniowe czy punkty halogenowe, pozwalają uzyskać naprawdę niepowtarzalne efekty świetlne. Ukryte w ścianach czy sufitach świetlówki umożliwiają dowolne kształtowanie sufitów i wnęk. Światło przestało być domeną sufitów. Obecnie znajdować się może na wszystkich poziomach wnętrza. Powszechne stało się więc oświetlenie na różnych wysokościach ściany, przy stopniach schodów czy w podłodze. Może również dotrzeć do najciemniejszych zakamarków pomieszczeń. Kompleksowe systemy oświetlenia szaf oraz szafek kuchennych są dzisiaj na porządku dziennym.
Jednym z głównych trendów w oświetleniu wnętrz jest budowanie za pomocą światła funkcjonalnego podziału otwartych przestrzeni na mniejsze strefy, o konkretnym przeznaczeniu. Inny rodzaj oświetlenia umieszczany jest bowiem w strefie wypoczynkowej, inny w strefie jadalnej, jeszcze inny w miejscu przeznaczonym do aktywności zawodowej. Światło pozwala również odpowiednio wyeksponować poszczególne elementy wnętrza, wydobyć kolor ścian oraz użyte faktury.
Dodaj komentarz