Projektowanie i porządkowanie ogrodu

Projektowanie i porządkowanie ogrodu

Dbanie o zewnętrzny wygląd domu nie powinno ograniczać się tylko do elewacji. Równie ważne jest całe otoczenie, czyli ogród. Podczas remontu bywa zaniedbywany, dlatego wraz z jego zakończeniem potrzebne są intensywne prace projektowe i porządkowe.

Ochrona i porządkowanie ogrodu w trakcie budowy i remontu

Działania podejmowane w ogrodzie w trakcie remontu lub budowy zależą przede wszystkim od stopnia inwazyjności prac. Jeśli planujemy budowę lub rozbudowę domu, warto wcześniej zadbać o ściągnięcie z placu budowy żyznej ziemi – z pewnością przyda się później podczas tworzenia ogrodu. Jeśli na terenie posesji są już drzewa i krzewy, które chcielibyśmy zachować, konieczne będzie ich ogrodzenie i ochrona.

Już w czasie trwania prac remontowych, na bieżąco warto pozbywać się zbędnych resztek materiałów budowlanych i śmieci. Dzięki temu późniejsze porządki będą o wiele łatwiejsze. Poza tym składowanie śmieci budowlanych na terenie posesji może mieć jeszcze inny negatywny skutek – butwiejące element  w przyszłości mogą być przyczyną zapadania się gruntu.

Po zakończeniu prac konieczne będzie nie tylko całkowite usunięcie zanieczyszczeń, ale również chwastów. Pomocna będzie glebogryzarka lub szpadel do ręcznego usuwania chwastów.

Planowanie aranżacji ogrodu

Przed przystąpieniem do planowania elementów ogrodu warto zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami domowników. Nie każdy lubi prace ogrodowe i stworzenie kwiatowego ogródka czy niewielkiego warzywniaka nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Lepiej wówczas zainwestować w stworzenie efektownego trawnika. Najlepiej założyć go wiosną lub pod koniec sierpnia, a nasiona kupić u sprawdzonego producenta, by uniknąć rozczarowania wątłą roślinnością. Jeśli decydujemy się na krzewy lub kwiaty, konieczny jest ich dobór pod kątem warunków panujących w ogrodzie – przede wszystkim nasłonecznienia. Tam, gdzie zamierzamy zasadzić rośliny powinna znajdować się gleba żyźniejsza niż w pozostałej części ogrodu. Podglebia nie miesza się z próchnicą, a jedynie tworzy urodzajną wierzchnią warstwę.

Oprócz roślin w ogrodzie często wykorzystuje się elementy małej architektury, czyli altany, miejsca na grilla lub oczka wodne. Dzięki nim czas spędzony w ogrodzie będzie urozmaicony. Ciekawie zaaranżowane, będą również elementem ozdobnym.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *