Projekty domów bez pozwolenia

Projekty domów bez pozwolenia

Pozwolenia budowlane to coś, co spędza sen z powiek wielu osobom myślącym o budowie własnego domu. Otrzymanie pozwolenia wcale nie jest takie proste i wiąże się ze spełnieniem całej masy wymogów formalnych. Chcąc dostać pozwolenie na budowę domu musimy uzbroić się w cierpliwość. Czekają nas wizyty w urzędach i mnóstwo papierkowej roboty. Istnieje jednak pewna alternatywa. W przypadku niektórych domów możliwa jest budowa bez pozwolenia. Czy rzeczywiście istnieje taka opcja? Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było wybudować dom bez pozwolenia? Skąd wziąć projekt architektoniczny takiego domu? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z projektami domów bez pozwolenia.

Domy bez pozwolenia – czy to w ogóle możliwe?

Polskie prawo budowlane od zawsze było bardzo surowe. Do pewnego momentu o postawieniu domu bez pozwolenia można było tylko pomarzyć. Jednakże całkiem niedawno ta sytuacja uległa zmianie. Obecnie do wybudowania niektórych domów i budynków gospodarczych nie musimy posiadać pozwolenia budowlanego. W związku z nowelizacją prawa budowlanego z roku 2015 niektóre konstrukcje można wznieść bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zamiast pozwolenia w takich przypadkach wystarczy samo zgłoszenie. Dotyczy to między innymi budynków gospodarczych, lecz także wolnostojących domów całorocznych. Dotyczy to domów budowanych na działce rolnej, które zostają sklasyfikowane jako domki letniskowe. Oprócz domków letniskowych znowelizowane prawo budowlane dopuszcza również wznoszenie bez pozwolenia takich budynków jak garaże, altany i wiaty. W przypadku wiat na maszyny gospodarcze maksymalna powierzchnia zabudowy może wynosić 50m2.

Jakie parametry musi spełnić dom bez pozwolenia?

Aby możliwe było wzniesienie domu całorocznego bez pozwolenia, muszą być spełnione pewne wymogi. Po pierwsze, budynek musi być parterowy. Domy parterowe traktowane są przez prawo budowlane jako budynki służące rekreacji prywatnej, natomiast domy z poddaszem już jako domy mieszkalne dla całej rodziny. Z tego względu niemożliwe jest wybudowanie bez pozwolenia domu z poddaszem czy domu piętrowego. Aby dom został dopuszczony do budowy bez pozwolenia musi mieć także konkretną powierzchnię. Maksymalna powierzchnia domu całorocznego bez pozwolenia to 35m2. Istnieją także specjalne wytyczne odnośnie działki, na której ma stanąć taki budynek. Otóż możliwe jest postawienie wyłącznie jednego domu bez pozwolenia na każde 500m2 działki.

Co zrobić, by wybudować dom bez pozwolenia?

Aby możliwe było wzniesienie domu bez pozwolenia budowlanego, projekt architektoniczny musi uwzględniać określone parametry. W ofercie najlepszych pracowni architektonicznych bez większego problemu znajdziemy tego typu projekty. Jednak nie wszystkie biura architektoniczne zajmują się opracowywaniem projektów domów bez pozwolenia. Dlatego wybierzmy to, które zajmuje się również tego typu inwestycjami. Fakt, że nie musimy ubiegać się o zgodę na pozwolenie nie oznacza jednak, że możemy zacząć budowę w dowolnym momencie. Aby móc rozpocząć prace budowlane konieczne jest zgłoszenie chęci budowy do starostwa powiatowego. W przypadkach, gdy nie zostaną spełnione wymagania formalne, starosta ma prawo wnieść sprzeciw. We wniosku zgłoszeniowym należy umieścić stosowną dokumentację, między innymi projekt budowlany w czterech egzemplarzach. Zgłoszenie musi być dokonane przez rozpoczęciem prac. Budowa domu bez pozwolenia jest możliwa wyłącznie w przypadkach, gdy uzna się brak negatywnego oddziaływania budynku na środowisko.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *