Domy parterowe do 100m2 to wciąż projekty cieszące się największym zainteresowaniem. Takie domy idealnie nadają się dla średniej wielkości rodziny. Wśród projektów oferowanych przez renomowane biura architektoniczne znajduje się szeroki wybór wolnostojących domów jednokondygnacyjnych. W części z nich przewidziano wykonanie podpiwniczenia. Domy parterowe stanowią atrakcyjną opcję dla inwestorów, którym zależy na korzystnej cenie. W większości przypadków domy parterowe do 100m2 są tańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy niż domy wielokondygnacyjne. Decydując się na dom parterowy możemy liczyć na niższą cenę inwestycji również z powodu uniknięcia konieczności budowania klatek schodowych, schodów i murowania wieńca. W ofercie pracowni architektonicznych znajdziemy zarówno gotowe projekty, jak i takie przygotowywane na indywidualne zamówienie. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym typom projektów domów parterowych do 100m2.
Rozwiązania architektoniczne
Projektanci domów parterowych dbają o to, by stworzyć ciekawe rozwiązania architektoniczne. Choć domy parterowe mają zwykle prostą, nienarzucającą się bryłę, dzięki różnorodnym sposobom wykończeń każdy z nich zyskuje niepowtarzalny styl. Każdy projekt zakłada możliwość pewnych modyfikacji w trakcie budowy, między innymi zamiany techniki murowanej na szkieletową, wyboru rodzaju elewacji, zmiany liczby i położenia drzwi i okien, zmiany w obrębie instalacji (na przykład przekształcenie obecnej czy dodanie dodatkowej). Inwestor może ponadto wybrać materiał do pokrycia dachu oraz zażyczyć sobie zmiany przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Z tego względu projekt domu może być dostosowany do preferencji danego klienta. W projektach domów parterowych dominuje nowoczesność i minimalizm, a jednocześnie dbałość o optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Dzięki temu, że w domach parterowych nie trzeba budować schodów, do wykorzystania pozostaje większa ilość powierzchni użytkowej.
Projekty domów parterowych do 100m2 bez podpiwniczenia
Wśród projektów domów bez podpiwniczenia warto zwrócić uwagę zwłaszcza na budynki z garażem. Garaże stanowią tu przedłużenie elewacji, dzięki czemu można uzyskać spójność architektoniczną. Oprócz pomieszczeń mieszkalnych projekty obejmują wydzielenie osobnej przestrzeni na pomieszczenie gospodarcze, co pomimo braku podpiwniczenia pozwala zyskać osobne miejsce do przechowywania (na przykład garderobę). Domy parterowe bez podpiwniczenia są tańsze w eksploatacji, ponieważ mają lepszą izolacyjność cieplną. Budowa domu bez podpiwniczenia wiąże się ponadto z niższym kosztem i krótszym czasem realizacji.
Projekty domów parterowych do 100m2 z podpiwniczeniem
Ciekawą alternatywą są domy parterowe do 100m2 z podpiwniczeniem. Podpiwniczenie może być częściowe lub pełne. Obecność piwnicy docenią przede wszystkim osoby, którym zależy na rozwiązaniach praktycznych, ponieważ dzięki podpiwniczeniu zyskuje się dodatkową kondygnację. Podpiwniczenie można wykorzystać na różne sposoby. Najczęściej jest ono używane na przestrzeń do przechowywania lub garaż. Dzięki temu, że temperatura w piwnicy jest niższa niż w pomieszczeniach naziemnych, doskonale nadaje się ona na spiżarnię. Jednak nie jest to jedyny sposób wykorzystania podpiwniczenia. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie w niej pomieszczenia rekreacyjnego – na przykład domowej siłowni czy sauny. Domy z podpiwniczeniem idealnie nadają się na działki ze spadkiem terenu. Domy z podpiwniczeniem sprawdzą się także w przypadku małych lub wąskich działek.
Dodaj komentarz