Projekty małych domów parterowych

Projekty małych domów parterowych

Domy parterowe to jedne z najczęściej wybieranych domów jednorodzinnych. Tego typu budownictwo jest popularne nie tylko w Polsce, lecz właściwie na całym świecie. Obecnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie projektami małych domów parterowych. Takie budynki mają nowoczesny wygląd i doskonale komponują się z każdym krajobrazem. W ofercie biur architektonicznych znajduje się wyjątkowo duży wybór projektów gotowych domów parterowych. Poszczególne projekty różnią się pod względem wizualnym oraz konstrukcyjnym. Przedstawiamy krótką charakterystykę małych domów parterowych.

Zalety domu parterowego

Budownictwo parterowe ma szereg zalet. Najważniejszą cechą domów parterowych jest wygodny i łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń bez konieczności wchodzenia po schodach. Takie rozwiązanie docenią osoby, którym zależy przede wszystkim na funkcjonalności. Dzięki temu, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze, możliwe jest korzystanie z nich również przez osoby z ograniczoną sprawnością. Brak schodów pozwala także na wykorzystanie większej ilości przestrzeni użytkowej. Na korzyść domów parterowych przemawia prosta konstrukcja, dzięki czemu wzniesienie takiego domu nie jest specjalnie skomplikowane, a budowa trwa znacznie krócej niż w przypadku budownictwa wielokondygnacyjnego. W domach parterowych najczęściej znajdują się tarasy lub wejścia do ogrodu bezpośrednio z salonu. Łatwa dostępność ogrodu umożliwia organizowanie przyjęć na świeżym powietrzu, spotkań z przyjaciółmi czy rodzinnych uroczystości blisko natury. Na tarasie można także zorganizować kącik zabaw dla dzieci, które przez cały czas mogą być w zasięgu wzroku rodziców. Projekty domów parterowych bardzo często są wybierane przez rodziny z małymi dziećmi, ponieważ umożliwiają stałą opiekę nad dzieckiem i uniknięcie sytuacji, że maluch nagle znika nam z oczu. Domy bez schodów są przy tym zwykle o wiele bezpieczniejsze. Zaletą domów parterowych jest ponadto fakt, że są one bardzo jasne. Duża ilość przeszkleń sprawia, że do środka wpada znaczna ilość światła. Ciąg komunikacyjny pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w domu parterowym jest bardzo funkcjonalny, ponieważ duża część pomieszczeń ma charakter przestrzeni otwartej.

Dom parterowy – jakie koszty

Inwestorzy zainteresowani wybudowaniem małego domu parterowego bardzo długo zastanawiają się nad kosztami takiej inwestycji. Oczywiście nie jesteśmy w stanie podać konkretnej ceny takiego domu, ponieważ na końcową kwotę składa się bardzo dużo czynników. Jedno jest jednak pewne: budowa domu parterowego jest znacznie tańsza niż wzniesienie domu piętrowego. Dom parterowy jest przy tym łatwiejszy do ocieplenia, dzięki czemu warunki panujące wewnątrz pomieszczeń są bardzo komfortowe. Jeśli chodzi o średni koszt takiej inwestycji, możemy liczyć na to, że za metr kwadratowy powierzchni użytkowej zapłacimy mniej niż w przypadku domu wielokondygnacyjnego. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ zdarzają się również odwrotne sytuacje – wiele zależy tak naprawdę od konkretnego projektu.

Projekty domów parterowych

Decydując się na wybudowanie małego domu parterowego mamy możliwość skorzystania z gotowego projektu lub zamówienie opracowania indywidualnego. W ofercie renomowanych pracowni architektonicznych możemy skorzystać z obydwu w tych możliwości. Profesjonalni projektanci małych domów parterowych dbają o to, aby w funkcjonalny sposób oddzielić od siebie pomieszczenia części dziennej od części sypialnej, dzięki czemu możemy liczyć na zamieszkanie w naprawdę komfortowych warunkach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *