Przygotowanie do tapetowania - czym ciąć tapety?

Przygotowanie do tapetowania – czym ciąć tapety?

Zanim przystąpimy do tapetowania, musimy wykonać wiele czynności. Właściwe przygotowanie podłoża ścian to na pewno najważniejsza rzecz, jednak musimy zadbać także o to, aby wcześniej przygotować sobie odpowiednie narzędzia, pomocne przy tapetowaniu. Do tych które na pewno są niezbędne są te przy pomocy których możemy tapety ciąć. Bez nich z pewnością prace nie będą przebiegały tak szybko jak powinny i przede wszystkim nie uda się zrealizować tapetowania tak, jak tego chcemy.

Co stosować do cięcia tapet?

Nóż z wymiennymi ostrzami. Obecnie na rynku jest ich bardzo wiele, mają różne rozmiary, dzięki czemu bez trudu można dobrać idealne do swoich potrzeb. Ich zaletą jest to, że ostrza mogą być wymieniane i wyłamywane, jeżeli nie tną tak dobrze, dzięki czemu zawsze jest pewność tego, że będzie on doskonale przecinał tapetę. Może być wykorzystywany do wielu czynności, większych można ciąć tapetę po jej odmierzeniu, jednak idealnie nadaje się także do przycinania mniejszych fragmentów tapety już po nałożeniu na ścianę. Często także zachodzi konieczność wycięcia w tapecie otworów, na przykład na gniazdka elektryczne, do czego także tego typu nożyki bez problemu mogą zostać wykorzystane.

Kolejnym narzędziem do cięcia tapet są nożyczki. Jednak tutaj bardzo ważny jest ich odpowiedni wybór. Powinny bowiem być przeznaczone do cięcia mokrej tapety. Nie wszystkie rodzaje nożyczek się do tego nadają, najlepiej jest więc sprawdzić na opakowaniu, czy te które nas interesują mogą być do cięcia tapety zastosowane.

Noże proste to następne narzędzia, które trzeba sobie naszykować, jak mowa o cięciu tapet. Powinny być odpowiedni długie i mieć proste ostrze, żadne ząbki nie wchodzą tutaj w grę. Oczywiście istotne jest także to, aby miały odpowiednią ostrość, inaczej zamiast ciąć będą jedynie szarpać tapetę, zwłaszcza wilgotną.

Ciekawym narzędziem jest także taśma stalowa. Zazwyczaj ma 2 metry długości, i przy jej pomocy odcina się nożem nadmiar tapety. Podobne zastosowanie ma szyna stalowa. Służyć jednak może ona także jak narzędzie do dociskania tapety w celu jej lepszego przyczepienia do powierzchni ściany.

Ciekawostką jest także na pewno tapetomat, specjalne urządzenie służące nie tylko do odcinania kawałków tapety, ale także do nakładania na nie kleju. Zazwyczaj można je przytwierdzić do stołu, posiada bowiem specjalne uchwyty. Jednak nie każdy decyduje się na zakup takiego urządzenia, jeżeli miałoby zostać zastosowane tylko jeden raz. Dlatego wykonując tapetowanie samodzielnie, rzadko z niego korzystamy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *