Remont mieszkania w bloku - aspekty prawne

Remont mieszkania w bloku – aspekty prawne

Choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, okazuje się, że niektóre prace remontowe wykonywane w mieszkaniu nie są możliwe do wykonania, jeśli nie otrzymamy odpowiednich zezwoleń i dokumentów. Jak zatem postępować nie chcąc narażać się na niepotrzebne ryzyko popełnienia błędu?

Na pierwszy plan wysuwa się analiza regulaminu wspólnoty mieszkaniowej, której jesteśmy członkiem. Regulaminy różnią się między sobą w zależności od tego, z jaką wspólnotą mamy do czynienia, niejednokrotnie okazuje się jednak, że zarząd powinien być poinformowany o remoncie wykonanym w mieszkaniu. Co więcej, jeśli zadeklarowaliśmy gotowość przestrzegania regulaminu, musimy liczyć się również z tym, że nasze zaniedbania w tym zakresie będą wiązały się z ryzykiem uiszczenia kar umownych, grzywna wynosząca nawet pięć tysięcy złotych i nakaz przywrócenia nieruchomości jej pierwotnego stanu mogą zaś w istotny sposób skomplikować nasze plany remontowe. Niekiedy regulamin jest dość niejasny. W takim przypadku zwrócenie się z prośbą o jego interpretację do zarządcy nieruchomości wydaje się znacznie lepszym posunięciem niż eksperymentowanie w tym zakresie.

Kolejnym krokiem powinna być analiza listy prac zawartych w przepisach prawa budowlanego, jest to bowiem szczegółowy katalog prac, które nie mogą zostać wykonane bez odpowiedniego pozwolenia. Prawo budowlane informuje nas również o tym, kiedy możemy ograniczyć się do zgłoszenia zamiaru wykonania określonej pracy, a kiedy jej wykonanie nie jest możliwe bez uzyskania zgody ze strony urzędu. Szczególną czujność w tym zakresie powinni wykazywać mieszkańcy zabytkowych kamienic, może bowiem okazać się, że w ich przypadku konieczne będą negocjacje z konserwatorem zabytków. Oczywiście, zdecydowana większość prac zmieniających wygląd mieszkania, a nie wygląd i funkcjonowanie części wspólnej nieruchomości, może odbywać się zgodnie z naszą wolą. Po raz kolejny przekonujemy się jednak, że jest to jedna z tych reguł, od których istnieje przynajmniej kilka wyjątków. Wspólnota może wprowadzić pewne ograniczenia i w tym zakresie tak w formie uchwały, jak i wpisu w regulaminie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *