Renesans firan w dekoracjach wnętrz

Renesans firan w dekoracjach wnętrz

Jeszcze kilka lat temu można było odnieść wrażenie, że firany jako element dekoracji wnętrz przechodzą już do historii. Tymczasem okazuje się, że nie ma mowy o takim podejściu. Więcej nawet, dzisiejsze zainteresowanie firanami sugeruje, że można mówić raczej o renesansie ich popularności. Trudno się temu zresztą dziwić, skoro firany sprawdzają się nie tylko w aranżacjach klasycznych, ale również w pomieszczeniach o zdecydowanie bardziej nowoczesnym charakterze.

Co więcej, choć na ogół bierzemy pod uwagę ich funkcję dekoracyjną, z całą pewnością nie jest ona jedyną, jaką firany mają do spełnienia. Pomysłów na to, aby zaaranżować przestrzeń z ich udziałem w interesujący sposób jest zresztą wiele. Gdy mówimy o firanach, już dawno nie mamy na myśli tych dość ponurych, pozbawionych wyrazu tkanin, z którymi powszechnie mieliśmy do czynienia w czasach PRL-u. Dziś taką rolę przypisujemy przede wszystkim ciężkim, bardzo zdobnym, ale wyjątkowo gustownym materiom, choć firany to również zwiewne muśliny. Tak jedne, jak i drugie sprawdzają się zresztą znakomicie nie tylko w pokojach dziennych i sypialniach, ale również w łazienkach. Warto zwrócić uwagę na to, że bardzo często decyzja o wprowadzeniu firan jako ozdoby okiennej jest w stanie przyczynić się do całkowitej zmiany charakteru aranżacji mieszkania. Jeśli zasłony, firany i karnisz są odpowiednio dobrane, można na nie liczyć nie tylko w przestrzeniach klasycznych, ale i w nowoczesnych wnętrzach, choć dla wielu osób jest to niemałe zaskoczenie. Co więcej, rozwiązania takie są nawet w nich wskazane, gdy bowiem zdecydujemy się na ozdobienie okna w z wykorzystaniem ciężkiej oraz mięsistej tkaniny, będzie to wyjątkowy i niezrównany sposób na złagodzenie atmosfery postrzeganej zazwyczaj jako surowa oraz nieprzyjazna w minimalistycznym lub futurystycznym wnętrzu. Atmosfera taka może się podobać, jest jednak trudna do wytrzymania, jeśli mamy w takim wnętrzu funkcjonować na co dzień. Dekorując okna ładnymi materiałami możemy wprowadzić do nowoczesnych pomieszczeń poczucie, że są one swojskie i przytulne. A jak wykorzystać firany zwiewne i muślinowe? Okazuje się, że również one sprawdzają się w pomieszczeniach nowoczesnych, te bowiem stają się nie tylko lżejsze, ale również bardziej delikatne. Tu warto wspomnieć choćby o jasnych zasłonach, które znakomicie sprawdzają się we wnętrzach, dla których charakterystyczne są ciemne kolory.

Wnętrza w tylu dworkowym i rustykalnym również nie mogą obejść się bez firan, choć w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są kolorowe zazdrostki umieszczane w oknach. Oprawy okienne to także ważny element wnętrz w tak zwanym stylu glamour. W tym przypadku w cenie są zdobne firany wykonane zarówno z aksamitu, jak i z satyny. Jeśli mamy do czynienia z lejącą się tkaniną wzbogaconą o sznur z frędzlami, jej umieszczenie w salonie przyczyni się do tego, że pomieszczenie zyska niepowtarzalny buduarowy klimat.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *