Rodzaje lamp ogrodowych

Rodzaje lamp ogrodowych

Możliwości oświetlenia ogrodu jest bardzo wiele i zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj lamp, warto zaplanować całość aranżacji. Inny rodzaj oświetlenia sprawdzi się w bezpośrednim otoczeniu domu, inny natomiast w okolicy ścieżek i elementów ogrodowej architektury.

Rodzaje lamp ze względu na przeznaczenie

Jeśli zależy nam przede wszystkim na funkcjonalności, należy dobrać lampy ze względu na ich cechy, które pozwalają oświetlić określone punkty ogrodu:

  • Słupki – to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia ogrodu. Emitowane przez nie światło posłuży oświetleniu ścieżki lub podjazdu. Mogą mieć różną wysokość, a najwyższe z nich to latarnie, przypominające oświetlenie charakterystyczne dla parków. Poszczególne modele różną się również kloszami – te wykonane z mlecznego szkła dają bardziej rozproszone światło, które nie będzie raziło przechodzących ścieżką. Spośród dostępnych słupków bez trudu dobierzemy również lampę o określonym sposobie montażu. Część z nich jest przytwierdzana na stałe do podłoża, część posiada podstawę do wbicia w ziemię, jeszcze inne są na tyle stabilne, że można je po prostu postawić.
  • Lampy nawierzchniowe – bardzo często wykorzystywane są jako alternatywa dla słupków i również oświetlają ścieżki i podjazdy. Jeśli kupujemy je z myślą o takim przeznaczeniu, należy zwrócić uwagę, by były całkowicie płaskie i dodatkowo wzmacniane. Modele z wypukłymi kloszami sprawdzą się, jeśli chcemy oświetlić ścieżkę, ale oświetlenie montujemy przy jej bocznych krawędziach.
  • Reflektory – z ich pomocą oświetlimy wybrane punkty ogrodu. Mają przede wszystkim charakter dekoracyjny, chociaż same nie są zbyt efektowne. Można ukryć je w roślinności, a strugę światła skierować na szczególnie efektowny obiekt – np. altanę. Wśród reflektorów można znaleźć również lampy przeznaczone specjalnie do oświetlania wody – montuje się je na brzegach lub umocowuje w dnie oczka wodnego.
  • Kinkiety – ten rodzaj oświetlenia docenią wszyscy właściciele tarasu. Lampy montowane na ścianach oświetlą okolice domu i pozwalają na bardziej komfortowy powrót po zmroku, a także spędzanie czasu na zewnątrz. Odpowiednio dobrane, staną się również ozdobą.

Różne rodzaje materiałów

Lampy możemy także wybierać, kierując się sposobem ich wykonania. Na rynku dostępne są lampy żeliwne – zdecydowanie najcięższe, najrzadziej spotykane w ogrodach, ale często bardzo stylowe. Większą popularnością cieszą się modele wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. W obu przypadkach istnieje duża dowolność wyboru wzorów i kolorów, co pozwala dopasować lampę do indywidualnej aranżacji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *