Rodzaje tapet i ich zastosowanie

Rodzaje tapet i ich zastosowanie

Dzięki tapecie możemy łatwo zmienić oblicze wnętrza – na rynku dostępnych jest wiele wzorów, kolorów i faktur, pozwalających na znalezienie opcji najlepszej dla danego wnętrza. Tapetę z powodzeniem możemy wykorzystać w każdym wnętrzu pokrywając całą ścianę subtelnym wzorem lub podkreślając wybrany jej fragment. Wątpliwości może jednak budzić rodzaj tapety – mogą one różnić się specyfiką budowy i funkcjami, dlatego warto wcześniej poznać możliwości, jakie daje każda z nich.

Tapety papierowe – należą do najpopularniejszych ze względu na fakt, że stosuje się je przede wszystkim w pokojach dziennych lub sypialniach. Składają się z jednej lub dwóch warstw papieru; wzór może być na nim wydrukowany lub wytłoczony. Z powodu swojej budowy lepiej unikać ich wykorzystania np. w kuchni – ze względu na podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu, mogłyby okazać się mniej trwałe. Tapety papierowe stosunkowo łatwo ulegają też zabrudzeniom, dlatego mogą nie być najlepszym rozwiązaniem w przedpokoju lub pokoju dziecięcym.

Tapety z włókna szklanego – wyróżniają się niezwykłą strukturą przypominającą tkaninę. Są bardzo trwałe, dlatego kupujący nie musi martwić się podwyższoną wilgotnością pomieszczeń – tapeta sprawdzi się również w kuchni czy łazience. Dzięki tym właściwościom łatwiejsze jest również utrzymanie w czystości tapet z włókna szklanego, możliwe jest ich mycia i malowanie. Trwałość ma jednak swoją cenę – tapetę z włókna szklanego bardzo trudno jest usunąć i niejednokrotnie odchodzi ona razem z tynkiem.

Tapety winylowe – to rodzaj tapet bardzo uniwersalnych, stosowanych zarówno w pokojach dziennych, dziecięcych i sypialniach, ale również w pomieszczeniach bardziej wymagających – kuchniach i łazienkach. Sekret trwałości tapety tkwi w jej budowie – spód wykonany jest z papieru, natomiast górna warstwa z winylu. Do produkcji wykorzystuje się dwa rodzaje winylu: spieniony lub płaski. Zaletą pierwszego jest maskowanie nierówności ścian, co szczególnie dla właścicieli starszych domów i mieszkań będzie istotne. Winyl płaski charakteryzuje się za to znacznie większą odpornością na zarysowania.

Tapety na flizelinie – do tapet na flizelinie należą niektóre tapety papierowe lub winylowe, które są dodatkowo podklejone warstwą flizeliny. Sprawdzają się podobnie jak wcześniej opisane rodzaje tapet, przede wszystkim w pokojach dziennych i sypialniach czy pokojach dziecięcych. Zastosowanie tego materiału pozwala przyspieszyć proces tapetowania, wyciszyć pomieszczenie, ocieplić go oraz skorygować nierówności ściany. Flizelina podczas usuwania tapety pozostaje na ścianie. Można ją jednak wykorzystać, kładąc kolejną tapetę.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *