Różne rodzaje ekspresów do kawy - na co zwrócić uwagę przy zakupie? Część 2

Różne rodzaje ekspresów do kawy – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Część 2

Po omówieniu charakterystyki różnych typów ekspresów przychodzi czas na zastanowienie się, które cechy produktu są szczególnie ważne i czym kierować się podczas wyboru konkretnego modelu.
Jednak na początku warto sobie zadać pytanie: który z typów ekspresów będzie dla nas najbardziej odpowiedni?

Ekspres przelewowy sprawdzi się u osób poszukujących urządzenia taniego, które jednocześnie jest zdolne jednorazowo wykonać naprawdę duże ilości napoju. Zdecydowanie nie jest to dobry wybór dla amatorów kawy zamierzających pić jedną czy dwie filiżanki kawy dziennie.

Ekspres kapsułkowy to wybór dla pragnących maksymalnie uprościć procedurę przygotowania i oczekujących przy tym dużej różnorodności napojów wykonywanych przez ekspres oraz niskiej ceny samego urządzenia. Jeśli jednak nie godzimy się z wysokimi cenami kapsułek oraz uzależnieniem od kawy jednego producenta, ekspres kapsułkowy zdecydowanie nie jest propozycją dla nas.

Ekspres kolbowy jest polecany zaawansowanym adeptom sztuki kawiarskiej. Pozwala na dokładniejszą kontrolę przygotowania kawy. Jednocześnie wymaga większego zaangażowania w nie, więc zdecydowanie ten typ nie przypadnie do gustu osobom oczekującym prostoty obsługi i szybkości działania.

Większość osób najbardziej doceni ekspres automatyczny, ze względu na mnogość jego funkcji, szerokie możliwości i samą zawartą w nazwie automatyzację procesu przygotowania kawy.

Decydując się na ekspres przelewowy, zwróćmy uwagę, czy posiada on podgrzewaną płytę, na której umieszczono dzbanek. Jej obecność pozwoli podtrzymać odpowiednią temperaturę kawy. Kluczowa jest oczywiście również pojemność samego dzbanka – ta może wahać się od poniżej litra, do około dwóch litrów. Niektóre ekspresy posiadają również regulację mocy kawy – może się ona okazać bardzo przydatna.

Kiedy wybieramy ekspres ciśnieniowy, zwróćmy szczególną uwagę na jego ciśnienie. Najczęstsza wartość 15 atmosfer jest zarazem tą zapewniającą najwyższą jakość. Ważnym parametrem jest również moc grzałki. Im jest ona większa, tym szybciej ekspres jest w stanie podgrzać wodę do właściwej wartości i tym łatwiej utrzymuje on wymaganą temperaturę oraz ciśnienie.

Ekspresy automatyczne posiadają młynek do kawy, natomiast kolbowe zazwyczaj ich nie mają – koniecznie weźmy to pod uwagę przed wyborem.
Producenci oferuję całą gamę potencjalnych dodatkowych funkcji obecnych w ekspresach automatycznych. Zależnie od wybranego urządzenia, otrzymujemy różną ilość programów parzenia kawy, możliwość regulacji mocy napoju czy automatycznego spieniania mleka i tym samym przygotowywania caffe latte czy cappuccino. Niektóre modele zapewniają wbudowany filtr oczyszczający wodę i system samoczyszczący – również te dodatki mogą się okazać przydatne.

Ostatecznie pamiętajmy, że ekspresy automatyczne bardzo różnią się wymiarami i wzornictwem. Większy rozmiar oznacza często wyższą wydajność, której nie każdy potrzebuje. Postarajmy się właściwie ocenić nasze zapotrzebowanie i na tej podstawie dokonać wyboru.

Jak widać, istnieje wiele różnych rodzajów ekspresu, a najpopularniejsze – automatyczne – są oferowane w rozmaitych wersjach, oferujących rozliczne funkcje. To pozwoli dostosować ekspres do naszych oczekiwań. Życzymy, aby każdemu kupującemu udało się podjąć właściwy wybór!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *