Śnieg na osiedlu - problemu i ich rozwiązania

Śnieg na osiedlu – problemu i ich rozwiązania

Sezon zimowy ma wiele zalet, właściciele nieruchomości nie ukrywają jednak, że stwarza on także niemałe powody do niepokoju. Towarzyszy im wiele dylematów, jeden z najbardziej istotnych dotyczy zaś tego, jak radzić sobie tak z opadami śniegu, jak i samym odśnieżaniem. Istnieje przynajmniej kilka aktów prawnych mówiących o obowiązkach wiążących się tak z odśnieżaniem nieruchomości, jak i terenów znajdujących się wokół niej, kluczowe znaczenie ma jednak Prawo budowlane. Mówi ono, że to właśnie właściciel nieruchomości oraz wyznaczony przez niego zarządca odpowiadają za użytkowanie nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem, a co za tym idzie również utrzymywania jej we właściwym stanie technicznym. W praktyce oznacza to, że nieruchomość i teren do niej przylegający nie może zagrażać życiu i zdrowiu tak mieszkańców, jak i osób, które znajdują się w bezpośredniej bliskości budynku.

W związku z tym właściciel lub wyznaczony przez niego zarządca musi dbać o bezpieczeństwo podczas użytkowania budynku i wówczas, gdy pojawiają się niekorzystne czynniki zewnętrzne. Ustawodawca przypomina przy tym, że jednym ze wspomnianych niekorzystnych czynników są właśnie opady śniegu. Tu warto podkreślić, że dachy budynków nie są w tym kontekście wcale mniej ważne niż inne części nieruchomości zwłaszcza, że śnieg zalegający na ich powierzchni może okazać się źródłem licznych problemów. Zarządca bądź właściciel nieruchomości nie powinien zresztą ograniczać się wyłącznie do usuwania nadmiaru śniegu z dachu, nie mniej istotna jest bowiem regularna kontrola tego, w jakim stanie znajduje się zarówno sam dach, jak i cały budynek.

Odśnieżanie dachu jest niezwykle ważne, nie wolno jednak zapominać również o regularnym usuwaniu nawisów śnieżnych na elewacji. Samo odśnieżanie dachów jest zagadnieniem na tyle skomplikowanym, że warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Po dachu nie mogą poruszać się osoby, które nie posiadają odpowiednich uprawnień, wskazane jest więc korzystanie z usług świadczonych przez specjalistyczne firmy. Innym problemem, który pojawia się zimą i w żadnym wypadku nie powinien być ignorowany jest ten, który wiąże się z utrzymaniem w należytym stanie chodników znajdujących się wzdłuż nieruchomości i dróg wewnętrznych znanych też jako osiedlowe.

Obowiązek ten dotyczy zresztą nie tylko śniegu, ale również lodu oraz błota pośniegowego. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy w bezpośredniej bliskości nieruchomości nie ma chodnika, znajduje się tam jednak droga publiczna, a po określonej jej części poruszają się także piesi. W takim przypadku część ta musi być otoczona opieką właśnie przez właściciela lub zarządcę nieruchomości.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *