Sposoby na zagospodarowanie małego ogrodu

Sposoby na zagospodarowanie małego ogrodu

Urządzenie niewielkiego ogrodu może okazać się sporym wyzwaniem – wiele roślin i elementów, które przyciągają wzrok w sklepach, tylko z pozoru pasują do małej przestrzeni. W małym ogrodzie bardzo łatwo bowiem o przesadę i zamiast estetycznej całości, możemy osiągnąć wrażenie chaosu i przesytu.

Jeden wyrazisty punkt ogrodu

W przypadku konieczności zagospodarowania niewielkiej przestrzeni najlepiej zdecydować się na jeden element dekoracyjny – altanę, oczko wodne lub skalniak. Można również postawić na nietypowe, modne meble ogrodowe, które przyciągną uwagę i dodadzą szyku. Najciekawsze propozycje znajdziemy na www.e-krzeslo.com.pl Element taki przyciągnie wzrok i nada ogrodowi charakter, a jednocześnie nagromadzenie dekoracyjnych akcentów nie spowoduje, że przestrzeń optycznie jeszcze bardziej się zmniejszy. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych preferencji, ale zawsze powinno zostać wykonane bardzo starannie. W dużym ogrodzie detale są mniej zauważalne i łatwiej ukryć drobne niedoróbki. Jeśli jednak dany element staje się głównym punktem przestrzeni, należy zadbać o kolorystyczne dopasowanie, jakość materiałów oraz sposób wykonania.

Porządkowanie przestrzeni i wybór roślin

Mały ogród będzie prezentował się o wiele lepiej, jeśli zadbamy o porządek – na przykład poprzez wydzielenie stref roślin i relaksu. Organizacja przestrzeni jest niezwykle ważna, bo zbyt dużo elementów lub ich chaotyczne rozmieszczenie przyczynią się do optycznego zmniejszenia powierzchni. Jeśli zależy nam na połączeniu różnych funkcji, nie musimy rezygnować ze swoich planów – warto jednak oddzielić poszczególne części ogrodu niewielkimi murkami.

Aranżując ogród, musimy pomyśleć również o wyborze roślin. W przypadku tych niewielkich warto szczególnie uważnie zaplanować rozmieszczenie i typ roślinności. Mała przestrzeń niestety wiele starci pod względem wizualnym, gdy rośliny będą przekwitać, dlatego lepiej wybrać te gatunki, które będą prezentowały się estetycznie przez cały sezon. Nie warto przesadzać również z różnorodnością kwiatów i krzewów, te same odmiany powinny też być sadzone w grupach. Do małych ogrodów poleca się najczęściej wszystkie rośliny zimozielone.

Ogrodzenie małego ogrodu

Ogrodzenie pełni w małym ogrodzie nie tylko funkcję praktyczną, ale przesądza o końcowym efekcie całej aranżacji. Lepiej by nie było zbyt masywne, gdyż optycznie zmniejszy przestrzeń. Doskonale sprawdzą się wszelkie ażurowe konstrukcje. Efektowne będą również zielone ogrodzenia z pnącego bluszczu czy obsadzone żywopłotem.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *