Urządzamy pokój dziecka

Urządzamy pokój dziecka

Pokoje dziecięce bywają bardzo źle urządzone. Często kierujemy się bowiem zupełnie błędnymi założeniami i stereotypami na temat dzieci. Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić nie tylko piękny i ciekawy, ale również funkcjonalny pokój dla dziecka.

Odpowiednia powierzchnia pokoju

Przyjęło się, że pokoje dziecięce mogą być małe. Jednak mały człowiek, wbrew pozorom, potrzebuje dosyć dużej powierzchni. Pokój dziecięcy powinien przecież spełniać trzy podstawowe funkcję: umożliwiać spokojny i komfortowy sen, pozwalać na skupienie potrzebne do nauki oraz dawać szanse na rozładowania energii podczas zabawy. O ile dwie pierwsze funkcje są w pokojach dziecięcych zazwyczaj realizowane, o tyle trzecią traktujemy trochę po macoszemu. Bo jak można pozwolić sobie na kreatywną i pełną szaleństw zabawę w pokoju, którego powierzchnia wynosi mniej, niż 10 metrów kwadratowych. Standardem powinno być 11-12 metrów kwadratowych i mówimy w tym przypadku o minimum.

Aranżacja na miarę dziecka

Bardzo często uważamy, że aranżacja pokoju dziecięcego jest bardzo łatwa. Tymczasem popełniamy jeden zasadniczy błąd. Urządzamy pokój dziecka w taki sposób, jaki nam najbardziej odpowiada. Nie uwzględniamy zdania i upodobań samego właściciela pokoju. Dopasowujemy wystrój pokojów dziecięcych do ogólnej stylistyki wnętrz w naszym domu, albo wręcz przeciwnie, tworzymy designerską perełkę, gdzie każdy element jest doskonale przemyślany… natomiast brakuje miejsca na spontaniczność i dobrą zabawę. Dlatego podczas urządzania pokoju dla dziecka, warto kierować się jego opinią. Oczywiście kilkuletni maluch nie będzie decydował o takich kwestiach, jak wielkość mebli czy rodzaj materiału, z którego są wykonane. Ale bez problemu może podjąć decyzję, jaki pojemnik na zabawki woli lub która ramka na zdjęcia podoba mu się bardziej.  Im starsze dziecko, tym swoboda decydowania o poszczególnych elementach pokoju powinna być większa. Rodzice powinni bardziej skupić się na roli doradcy, a nie osoby, która decyduje. Dziecko, które ma wpływ na wygląd swojego pokoju, może czuć się w nim naprawdę swobodnie i dobrze.

O kolorach i oświetleniu słów kilka

Pokoje dziecięce wcale nie muszą być bardzo kolorowe. Okazuje się nawet, że intensywne barwy ścian mogą być dla dziecka po prostu szkodliwe. Bywają źródłem problemów ze snem oraz utrudniają koncentrację w trakcie nauki. Stonowane barwy w pokoju dziecięcym to o wiele lepszy wybór. Możemy natomiast poszaleć odrobinę z kolorami dodatków.

Bardzo ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas aranżacji pokoju dziecięcego jest jego oświetlenie. Światło powinno mieć zbliżona barwę do naturalnego światła dziennego. Nie będzie wówczas męczyć wzroku. Zadbajmy w szczególności o oświetlenie kącika przeznaczonego do nauki. Odpowiednio dobrana lampka na biurko oraz lampka nocna wydają się, poza oświetleniem sufitowym, niezbędnymi elementami w pokoju dziecka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *