Wszystko o lampach podłogowych

Wszystko o lampach podłogowych

Oświetlenie podłogowe pełni rolę oświetlenia uzupełniającego, najczęściej strefowego. Pozwala wytworzyć w każdym pomieszczeniu przytulny nastrój. Bez lampy podłogowej trudno wyobrazić sobie strefę wypoczynku. Występuje bardzo często w towarzystwie komfortowego fotela lub sofy. Niektóre z lamp podłogowych można wykorzystać również w jadalni. Jak wybrać idealny model lampy podłogowej?

Kryteria wyboru lampy podłogowej?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej lampy, należy zastanowić się nad funkcją, jaka ma ona spełniać w danym wnętrzu. Co konkretnie chcemy nią oświetlić? Światło, przy odpowiednim doborze jego źródła, może optycznie powiększać pomieszczenie, zaakcentować określone strefy albo wręcz przeciwnie, schować pewne miejsca. Z pomocą odpowiednich lamp podłogowych wyeksponujemy we wnętrzu określone przedmioty, np. fotografie, różnego rodzaju pamiątki, obrazy czy przedmioty o charakterze dekoracyjnym. Zamiast lampy wyposażonej w standardowe żarówki możemy wybrać lampy LED, które są bardziej żywotne.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że lampa podłogowa z kloszem, który ustawiony jest w jednej pozycji, zlokalizowana w roku pokoju optycznie powiększa wnętrze. Oświetlenie podłogowe to również doskonały sposób na wydzielenie w salonie czy w sypialni strefy relaksu.

Sklepy z oświetleniem oferują dziś lampy podłogowe z wysięgnikiem. Można dzięki temu bardzo swobodnie manewrować źródłem światła. Lampę możemy bez problemu ustawić w taki sposób, aby oświetlała ona konkretny punkt. Możemy więc tego rodzaju rozwiązanie wykorzystać nawet obok biurka, w strefie przeznaczonej do pracy. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie lampa LED. Nie męczy ona bowiem oczu tak, jak zwykłe żarówki. Oczywiście możemy na biurku postawić dodatkowe lampki, które doświetlą strefę do pracy. Lampy rozmiarze XXL, których nogi wyginają się w duży łuk, sprawdzają się także w jadalni. Stanowią bardzo ciekawe oświetlenie stołu.

Lampa podłogowa, a aranżacja pomieszczenia

Lampy podłogowe z łatwością dobierzemy do określonej aranżacji wnętrza. Mogą one doskonale oddawać charakter pomieszczenia i stanowić fantastyczny element dekoracyjny. Lampy podłogowe o dużych metalowych kloszach, chromowanych wykończeniach i prostej konstrukcji sprawdzą się idealnie w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Do jasnych i przestronnych pomieszczeń w stylu skandynawskim z pewnością pasować będą lampy o stelażach wykonanych z naturalnego drewna i tekstylnych kloszach np. z lnu czy bawełny. Bardzo ciekawą propozycją do tych wnętrz są również lampy, których podstawy mają imitować pień drewna. W romantycznych wnętrzach w stylu prowansalskim świetnie wyglądać będą lampy charakteryzujące się klasyczną linią oraz abażurem wykonanym z drapowanego materiału. Bardzo ciekawe są lampy w stylu boho, które zainteresują z pewnością miłośników niebanalnego designu. Przyciągają wzrok wyrazistą kolorystyką. Wykorzystują motywy orientalne i folkowe. Widoczne są w nich również inspiracje hipisowskim stylem lat 70.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *