Wybór tapety do mieszkania

Wybór tapety do mieszkania

W obecnych czasach, na rynku istnieje niezliczona ilość różnych rodzajów tapet, począwszy od wzory, kolory, na fakturze i teksturze kończąc. Niebywałą zaletą tapet jest to, że możemy dopasować ją do każdego wnętrza. Może stanowić element ozdobny pomieszczenia
i dodać mu charakteru.

Rodzaje tapet

Pierwszym z rodzajów tapet dostępnych na rynku jest tapeta najbardziej powszechna
i wszystkim dobrze znana –  tapeta papierowa.  Tapeta taka wykonana jest z jednej lub dwóch warstw papieru i mogą być tłoczone lub drukowane.

Kolejnym rodzajem jest tapeta winylowa posiadająca spód zrobiony z papieru, a wierzch z płaskiego lub spienionego winylu. Winyl jest odporny na zarysowanie mimo, iż jest bardzo cienki. Spieniony, doskonale sprawdza się na nierównych ścianach. Są odporne na wodę i ogień, lecz szybko się ścierają i łatwo je zarysować

Tapety na fizelinie to tapety wazelinowe lub papierowe podklejone warstwą fizeliny. Tłumią hałas, są ciepłe i dobrze kryją nierówności ścian.

Tapety z włókna szklanego posiadają niezwykłą strukturę – przypominającą tkaninę. Również są odporne na wilgoć i ogień. Wymiana takiej tapety nie należy jednak do najłatwiejszych, ponieważ odchodzi razem z tynkiem.

Ostatnim z rodzajów tapet jest tzw. Tapeta rauhfaser, która składa się z dwóch warstw papieru połączonych z wiórkami z drewna. Można je malować i doskonale kryją wszystkie niedoskonałości ścian.

Przygotowanie ścian

Przede wszystkim musimy uzbroić się w odpowiedni sprzęt. Z pewnością potrzebne nam będą: nóż do tapet, pędzel do nakładania kleju, wałek gumowy, szczotka do tapetowania, klej do tapet winylowych i grubych papierowych. Zanim zaczniemy musimy wyrównać ścianę środkiem gruntującym. Ściana, która pokryta była wcześniej farbą emulsyjną myjemy specjalnym płynem. Ogólnie rzecz biorąc miejsce, na którym chcemy położyć tapetę musi być czyste, suche i gładkie. Muszą być usunięte włączniki do światła, gniazdka itp.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *